Wpis z mikrobloga

#elektryka #pompaciepla
Nie wiem czy ja jestem ślepy czy jak, ale w kartach produktu, tak u Boscha jak i Nibe, nie ma żadnej informacji o mocy elektrycznej pompy. Fajnie, jest podane szacunkowe zużycie roczne dla danego klimatu, ale ta wartość, nie dość że z dupy to jeszcze nieprzydatna...

Potrzebuję określić moc przyłączeniową do wniosku PGE, a pompa to jest jeden z głównych konsumentów tejże mocy... I nie wiem czy starczy przedlicznikowe 40A czy jednak wołać od razu większe. Dom, tylko elektryka więc no indukcja 7,5kW, piekarnik 3,5kW, czajnik 2kW, reszta orientacyjnie z 5kW (lubię dużo światła i nawet w LEDach moce mam zainstalowane spore) i ta nieszczęsna pompa...
  • 24
  • Odpowiedz
Nie wiem czy ja jestem ślepy czy jak, ale w kartach produktu, tak u Boscha jak i Nibe, nie ma żadnej informacji o mocy elektrycznej pompy.


@pietryna123: I na 100% nie ma w instrukcji ani karcie katalogowej ile pradu pobiera?

Dla przykladu cos takiego "400V 25A"
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: No właśnie w klimatyzatorze MDV mam normalnie napisane. Jaki przewód, jakie zabezpieczenie, że 230V, jaką ma maksymalną moc elektryczną... A tutaj gówno widzę.

@Iskaryota No dla przykładu 13LW
https://www.bosch-homecomfort.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/compress-6000-lw-1221708-p/
Na razie szacunkowo to staram ogarnąć, ale zakładam, że do domu większa raczej nie będzie potrzebna, prędzej mniejsza wyjdzie z wyliczeń.
  • Odpowiedz
@pietryna123: W instrukcji od Pompy jest podana moc sprężarki, zazwyczaj ok 2kW. Ja miałem 25A, teraz chciałem 40A zeby PV powiekszyc ale dali maks 32A. Z tego co opisujesz to 25A w zupełnosci wystarczy czyli mozesz zgłosic ~14kW

U mnie w guntowej Nibe jest podana moc spręzarka ma 2kW i grzałki 7-9kW (można sobie ustawić maks)
  • Odpowiedz
@pietryna123: spokojnie 14kW, w razie czego zwiększysz sobie, ale jest małe prawdopodobieństwo by 25A przy użytkowaniu wyrzuciło. Im większą weźmiesz moc, tym więcej zapłacisz, a niekoniecznie będziesz miał większe zabezpieczenie.
  • Odpowiedz
@pietryna123: Na moje to nie podaja mocy tylko roczne zuzycie bo to urzadzenie moze pracowac z rozna moca w zaleznosci od warunkow. Moze byc tak ze nigdy nie wejdzie na moc maksymalna a moze byc tak ze bedzie z nia pracowac.

Jak dla mnie to bralbym moc maksymalna bo jednak moze sie zdarzyc tak ze bedzie w takim trybie pracowac.
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: Ale no nie podają mocy elektrycznej... 13kW to jest moc cieplna. Nawet minimalnej sprawności w karcie nie ma żeby sobie policzyć. Wszystko średnie.

spokojnie 14kW


@kilo-bravo: Nie uwierzę. Tyle to na mieszkanie z centralnym ogrzewaniem może, a nie dom gdzie docelowo wszystkie urządzenia będą na prąd (a no i o klimatyzacji i wentylacji mechanicznej nie wspomniałem).
A czy zwiększę sobie od ręki to nie sądzę. To jest linia napowietrzna,
  • Odpowiedz
Ale no nie podają mocy elektrycznej


@pietryna123: Serio nie wierze. Nie ma w instrukcji czy tam DTR czy karcie katalogowej jaki jest pobor pradu? Nie patrz na moc - patrz na prad. Musi byc bo inaczej nie wiesz jakie zabezpieczenie zastosowac.
  • Odpowiedz
przedlicznikowe 40A


@pietryna123: udźwignie łączną moc 25,7 kW przy równomiernym obciążeniu.

A z tą mocą pompy to rzeczywiście są jakieś jaja, jedni nie podają wcale, inni mylą z mocą grzewczą (chociaż w przypadku grzałek tak właśnie może być) a jeszcze inni piszą, że: "do 15 kW" a więc proponuję poczekać na opinię ekspertów ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@pietryna123: ale nie masz nigdy tak że wszystko pracuje jednoczesnie, przyłacze to bym robił na 63A(przewód 16mm2 miedź lub 35mm2 Alu ), ale zabezpieczenie 25A. Też mam wszystko na prąd 6 osób i ładuje samochód elektryczny 11kW i 25A stykało. Zwiekszałem tylko żeby móc więcej PV podłaczyć. Jak robiłem w PGE to chciałem 14kW przyłacze i 5kW umowną, oni robią z zapasem sporym, nie chcieli dać wiecej niż 32A bo by
zibizz1 - @pietryna123: ale nie masz nigdy tak że wszystko pracuje jednoczesnie, przy...

źródło: uzycie energii

Pobierz
  • Odpowiedz
@pietryna123: no to jeśli dużo z nich to silniki to C32 będzie git. Widziałem raz stolarnię gdzie było B25 i faktycznie wyrzucało, ale po zmianie na C25 było git. Silniki pobierają dużo na rozruch, ale stan pracy to niekoniecznie może przekraczać. Tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę niejednoczesność.
  • Odpowiedz
  • 0
@appmstt właśnie, cena samego przyłącza.jest śmieszna. Zapłacę że 2000-3000zł jednorazowo i będzie git. A moc umowna za którą faktycznie będę płacić to już inna sprawa. I faktycznie nie brałem pod uwagę elektryka czy PV bo działka i okolica zadrzewiona więc to jest mocno do przemyślenia, gdzie i czy w ogóle warto. No i też we współpracy z sąsiadem, bo nie wyciął wszystkiego u siebie pod budowę.
  • Odpowiedz
  • 0
oni robią z zapasem sporym, nie chcieli dać wiecej niż 32A bo by musieli kabel od transformatora zmieniać/dokładać, ale ten od słupa do licznika mam pod 63A chyba


@zibizz1: No właśnie dlatego to chciałbym się dowiedzieć. To jest wszystko od zera choc problemem jest to, że skrzynka już jest i być może dali sąsiadce za mały kable... mam nadzieję, że jak postawili w granicy dwóch to podumali, żeby od razu zrobić
  • Odpowiedz