Wpis z mikrobloga

Cena średnich 2 pokoi (~50 m2, lokalizacje poza centrum) w dużych miastach to teraz mniej więcej 600k.

Jeśli się zbierze wkład własny 20% (120k) i ma się zdolność, to rata kredytu na stałym (25 lat) będzie oscylować w granicach 4300 zł. Razem z opłatami koszt bycia na swoim to ~5k / m-sc.

W tych samych dużych miastach odstępne za podobne kwadraty oscylują w granicach 2.5k.
Zatem mamy 4.3k vs 2.5k.

Trochę wale z głowy (więc mogę coś poyebać), ale w 2020 jak się zrobiło promo 0%, to rata na taki unit była niższa niż odstępne u rentiera (które oscylowało w granicach 2k).

Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że bez kredytów z dopłatami to byłby dramat.

#nieruchomosci
  • 13
Cena średnich 2 pokoi (~50 m2, lokalizacje poza centrum) w dużych miastach to teraz mniej więcej 600k.


@rzzz: chyba w jakiejś spelunie, spróbuj w Krakowie takie coś znaleźć. Gotowe do wejścia to jest około 800k i to na bank bez garażu/parkingu
Kredycik na 700k polując na najlepszą ofertę to 4750zł na miesiąc a jeszcze trzeba policzyć że Twoje 120k wkładu zrobi 6,5% rocznie na obligacjach TOS (i porównać to z samą
Cena średnich 2 pokoi (~50 m2, lokalizacje poza centrum) w dużych miastach to teraz mniej więcej 600k.


@rzzz: 50m^2 to sporo jak na dwa pokoje prawdę mówiąc. Ogólnie to raczej dwa pokoje kojarzą mi się z zakresem 38-45 m^2. No nieważne. 600k oznaczałoby cenę 12000 zł/m^2, a to jest - ahem - śmiesznie tanio jak na mały metraż w dużym mieście obecnie, standard to raczej 16-18k w Warszawie, Krakowie i Gdańsku
via Wykop
  • 0
@dzem_z_rzodkiewki:
@Yuri_Yslin:
To prawda, patrząc obecnie na ofertowe z otodom, dla Wa-wy i Krakowa to by trzeba przyjąć 700k i ratę ok. 5k/m-sc.
Biorąc pod uwagę, że uda się coś urwać z ofertowej, wydaje mi się że za taką kasę kupisz coś sensownego (ale nie premium czy przy metrze) w tych miastach?
via Wykop
  • 0
50m^2 to sporo jak na dwa pokoje.


@Yuri_Yslin: Nom tera tak, ale najgorsze jest to że to jest właściwy metraż na fajne dwa pokoje.

A wszystkie te dwa pokoje poniżej 45 m2 to jest pokłosie "polacy to lubio kompkatkowe mieszkania", czyt. na normalne ich nie stać.
via Wykop
  • 0
@dzem_z_rzodkiewki: no aż tak bardzo bym nie podkręcał :)

Jak kupujesz mieszkanie "ekono/popularne" to:
* będziesz szukał ceny ofertowej poniżej średniej/mediany.
* od tej ceny będziesz negocjował obniżkę.

Że za nowe dwa pokoje od dobrego dewa, w dobrej lokalizacji trzeba zapłacić min. 800k... to jest inna para kaloszy.
Ja piszę bardziej o jakiejś wielkiej płycie w miarę sensownej czy o nowym, ale na średnim zadupiu :)
dwa pokoje na 40 m2 to bardziej PRL. Dodajmy do tego „oddzielną widną kuchnię” i ciężko się obrócić w takim komunistycznym kurniku, a to przecież był docelowy metraż dla rodziny 2+2.


@NieRozumiemIronii: Spędziłem w takim dzieciństwo - ogólnie to nie było źle. Dzieciakowi wydaje się ogromne, a przecież to maleńka klitka :) Ale dziś 2 pok to domyślnie jest dla singla*, 3pok dla pary (od biedy pary z dzieckiem). Czasy się