Wpis z mikrobloga

121 + 1 = 122

Tytuł: Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość
Autor: Merlin Sheldrake
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: 7/10
ISBN: 9788367710510
Tłumacz: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 472
Forma książki: książka
Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość oferuje czytelnikowi fascynującą, satysfakcjonującą podróż do świata grzybów, popartą imponująco bogatą bibliografią oraz mnóstwem przypisów dla żądnych wiedzy.

Grzybnia to styl życia, który rzuca wyzwanie naszej zwierzęcej wyobraźni.


I to jakie wyzwanie! Najbardziej niesamowitym odkryciem płynącym z lektury jest dla mnie fakt, jak wiele tajemnic kryje się jeszcze w tych niepozornych organizmach, jak wiele pozostaje do odkrycia, zbadania, zrozumienia - choćby ich motywacje, sposoby porozumiewania się wciąż pozostają zagadką.
Fenomenalne rozdziały dotyczące odmiennych stanów świadomości, przejmowania bezpośredniej kontroli nad jednostką oraz porostów, mykoryzy, współistnienia królestw grzybów i roślin kompletnie zmieniły moje postrzeganie tego, co widzialne i tego, co ukryte przed naszym wzrokiem - wdzierającego się w glebę, korzenie, mózgi... Grzyby przedstawione przez Sheldrake wydają się prezentować boską niemalże omniprezencję, odciskając swój tajemniczy, niezrozumiały ślad na wielu dziedzinach ludzkiego życia - od medycyny, przez rolnictwo i przetwórstwo, po budowę domów, konstrukcję mebli czy nawet transport.

Do samej książki mam dwa zarzuty. Jej największym grzechem jest otwarcie opowieści najnudniejszym, najmniej interesującym rozdziałem, który niemalże skłonił mnie do porzucenia lektury. Później jest już tylko lepiej, ale nadal nie bez wad - w książce są fragmenty, w których występuje zbyt wiele Merlina Sheldrake, a za mało grzybów. Filozoficzne wywody autora, osobiste odczucia i anegdotyczne historie opowiadające o relacji Merlin-grzybnia chętnie zamieniłabym na więcej czysto biologicznych, naukowych faktów. Bogata bibliografia wskazuje, że dałoby się to zrobić.

Mimo wszystko - to doskonała książka popularnonaukowa. Zdecydowany must read dla miłośników grzybów - zarówno tych, którzy podziwiają je w naturze, jak i na talerzu.

Ukończona 09.03.2024

Statystyki (2024):
Przeczytane książki: 5
Przeczytane strony: 2750

#bookmeter #szkieletczyta #ksiazki #czytajzwykopem #popularnonaukowabookmeter
wysuszonyszkieletkostnyczlowieka - 121 + 1 = 122

Tytuł: Strzępki życia. O tym, jak g...

źródło: 1101276-352x500

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wysuszony_szkielet_kostny_czlowieka: @leaving_meaning grzyby to akurat jest z najdziwniejszych bytow ktore zyja na tym swiecie. Bo to ani roslina ani zwierze tylko cos pomiedzy a same grzyby maja absurdalnie szerokie wlasciwosci. Masz grzyby wlasnie z the last of us ktore infekuja jakies mrowki, przejmuja nad nimi kontrole a pozniej namnazaja sie w nich jak wirus.

I nie wiem na ile to prawdziwe ale na ziemii niby najczesciej wystepujacym organizmem sa
  • Odpowiedz