Wpis z mikrobloga

#pit #skarbowka #podatki
Mam pytanie, jestem zatrudniony w sp zoo przez urzad pracy (czyli urzad doplaca szefowi do roznych skladek), na umowie o prace z najnizsza krajowa i mam w rozliczeniu podatkowym do doplaty 1zl. Czy w zwiazku z kwota wolna od podatku nie powinienem miec jakiegos zwrotu? W poprzednich latach mialem po 200-300 zl zwrotu (pracowalem wtedy w firmie o statusie dzialalnosci gospodarczej, ale nie wiem czy to ma jakies znaczenie). Moj szef to typowy Janusz i kombinator wiec nie zdziwilbym sie jak by zrobil jakas kreatywna ksiegowosc.

Druga sprawa czy zglosic oddawanie krwi? Kiedys chyba na tagu #krwiodawstwo czytalem, ze US z tego powodu lubia sie pozniej czepiac i przeswietlac podatnika.
Na zaswiadczeniu z RCKIK mam napisane, ze oddalem krew o wartosci 175zl, czy to oznacza, ze tyle byloby zwrotu?
zaciskk - #pit #skarbowka #podatki
Mam pytanie, jestem zatrudniony w sp zoo przez urz...

źródło: pit

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@zacisk ta kwota to różnica między podatkiem jaki wynika z twojego dochodu, a zaliczkami na podatek jakie były co miesiąc odprowadzane z Twojego wynagrodzenia. Kwota wolna była już odliczona w zaliczkach. Ta złotówka wynika tylko z zaokrągleń bo kwota podatku i zaliczek odprowadzana jest w pełnych złotówkach.

I to nie szef Janusz tylko lepsza księgowa niż w poprzedniej firmie gdzie płaciłeś wyższe zaliczki niż powinieneś.
  • Odpowiedz
  • 0
I to nie szef Janusz tylko lepsza księgowa niż w poprzedniej firmie gdzie płaciłeś wyższe zaliczki niż powinieneś.


@justyna-: innymi slowy wczesniej szef za duze zaliczki placil (przez nieogarnieta ksiegowa(?)) dzieki czemu nadwyzka wracala do mnie?
  • Odpowiedz
  • 0
@justyna-: no dobra, a ta kwota wolna od podatku? Zalozenie jest chyba takie, ze pieniadze powinny zostawac w kieszeni pracownika, ale ja tego nie widze.
  • Odpowiedz
@zaciskk to musisz przeanalizować swój pasek płacowy bo dzięki kwocie wolnej odprowadzasz niższe zaliczki na podatek, czyli te pieniądze zostają ci w portfelu.
obecnie kwota wolna od podatku to 30k więc co miesiąc płacisz niższy podatek o 300 zł ((30k/12)*12%) I każdy program księgowy te kwotę wolną uwzględnia w zaliczkach na podatek więc nie dostajesz tego w jednej kwocie w rozliczeniu rocznym.
  • Odpowiedz
@zaciskk swoją drogą tobie jako pracownikowi korzystniejsze jest mieć w rozliczeniu PIT niedopłatę niż nadpłatę, bo oznacza to że co miesiac miałeś nieoprocentowany kredyt od US, gdy masz nadpłatę oznacza to, że ktoś przez rok nieodpłatnie korzystał z Twoich pieniedzy
  • Odpowiedz