Wpis z mikrobloga

Masz może Siemensa EQ 6 plus i masz problemy z ekspresem? Często woła żeby go odkamienić, rurka nie zasysa mleka albo robi to bardzo słabo? To mam coś dla Ciebie, zapraszam do lektury! Może komuś się przydać.

Niejednokrotnie zauważyłem w swoim ekspresie, że, po jakimś czasie, mechanizm zasysający mleko z kartonu robi to, po prostu, gorzej. Rozpryskuje mleko przez pierwsze 3-4 sekundy, wszędzie syf, kawa ma inne proporcje. W dodatku, od niedawna, zauważyłem dziwną właściwość - po odkamienieniu ekspresa, po zrobieniu może dwóch kaw, dalej chciał żeby go odkamienić. Poszukałem, podumałem i znalazłem rozwiązanie.

1. Nalewamy letniej wody (nie bardzo ciepłej i nie wrzątek, to ważne) do dużej szklanki, ok. 350ml, i wrzucamy do niej tabletkę odtłuszczającą. To jest ta mała tabletka, co podczas czyszczenia wrzucamy ją do pojemnika na kawę sypaną.
2. Mieszamy tabletkę do jej całkowitego rozpuszczenia, letnia woda nam w tym pomaga. W zimnej rozpuszcza się słabiej.
3. Do szklanki wsadzamy rurkę od mleka, dajemy pojemnik pod wylot ekspresu i puszczamy "gorące mleko" (może być też pianka mleczna).
4. Przepuszczamy całość. Podczas procesu powinny też wylecieć białe resztki zeschniętego mleka od środka. Gdy wlejemy zbyt gorącą wodę do szklanki, to zamiast wody, będzie nam wylatywać para, co jest niewskazane.
5. Proces możemy przepuścić kilka razy, wylewając resztki mleka i przelewając znowu płyn do szklanki. Jeżeli jest za gorący, przelewamy do zimnej szklanki, odczekujemy chwilę, puszczamy proces.
6. Na sam koniec polecam zrobić to samo tylko z wodą bez żadnego środka i dodatkowo włączyć płukanie mleka z poziomu ekspresu.
7. Wyłączamy ekspres, włączamy, robimy kawę z mlekiem.

Po całym procesie ekspres jest jak nowy, działa i robi sporą piankę. Polecam, zanim ktoś zacznie się zastanawiać, czy ekspres się psuje.

#ekspresdokawy #kawa #protip
  • Odpowiedz