Wpis z mikrobloga

#podatki #urzadskarbowy #kredythipoteczny

Witam, może ktoś miał podobną sytuację i podzieli się informacją.

Planuję zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, rodzice są w stanie podarować mi na wkład własny 50k zł.
O ile się nie mylę to darowizna ta będzie nieopodatkowana z racji stopnia pokrewieństwa, ale musi być przekazana przelewem na moje konto.

Rodzice utrzymują się z rolnictwa, konkretnie hodowla bydła na małą skalę. Nie składają żadnych rozliczeń PIT do urzędu skarbowego, nie jest to od nich wymagane jeśli się nie mylę. Jestem świeżo po studiach i kiedy składałem wniosek o stypendium socjalne to z hektarów przeliczeniowych wychodziło im zawsze coś około 25k rocznie dochodu.

Pieniądze, które byłyby przeznaczone na darowiznę latami odkładali po trochu w gotówce i trzymali w domu. Więc teraz musieliby to w całości wpłacić na swoje konto w lokalnym banku spółdzielczym, a następnie zlecić przelew na moje konto. (czy bank nie zgłosi już do US faktu wpłaty takiej kwoty na ich konto?)

Czy po zgłoszeniu przeze mnie takiej darowizny urząd skarbowy może się do nich przyczepić skąd nagle takie pieniądze zgromadzili? Dodam, że w ostatnich 5 latach mieli zakupy o których US wie, jeden ciągnik za 26k drugi za 44k, było też jakieś pole w podobnej kwocie. Albo czy problem nie pojawi się, gdyby po tej darowiźnie za jakiś krótki czas chcieli znowu coś kupić, np. pole, auto itp ?