Wpis z mikrobloga

Marzec
Świadomość


9 marca
Znajdź odpowiednią scenę


„Przede wszystkim dbaj o to, by nigdy nie uzależniać się od dawnych znajomych i przyjaciół do tego stopnia, aby zniżać się do ich poziomu. W przeciwnym razie zniszczysz sobie życie […] Musisz wybrać, czy chcesz być kochany przez przyjaciół i pozostać tym samym człowiekiem, czy stać się lepszą osobą i ich utracić […] jeśli będziesz próbował osiągnąć oba te cele, ani nie poczynisz postępów, ani nie zachowasz tego, co już masz”.
— Epiktet, Diatryby, 4.2.1; 4 – 5

„Od dobrych ludzi nauczysz się dobra, jeśli jednak będziesz obracał się w towarzystwie złych, zepsujesz swoją duszę”.
— Muzoniusz Rufus cytujący Teogenisa z Megary, Wykłady, 11.53.21 – 22

Oto często cytowana wypowiedź Jima Rohna: „Jesteś wypadkową pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”. James Altucher radzi młodym pisarzom i przedsiębiorcom, aby znaleźli swoją „scenę” — grupę osób, które motywują do rozwoju. Możliwe, że ojciec ostrzegał Cię przed spędzaniem czasu z nieodpowiednimi kolegami i koleżankami: „Pamiętaj, że stajesz się podobny do swoich przyjaciół”. Jedna z maksym Goethego ujmuje to lepiej: „Powiedz mi, z kim przestajesz, a powiem ci, kim jesteś”. Świadomie przemyśl, kogo zapraszasz do swojego życia, jednak nie jak elitarystyczny snob, ale jak ktoś, kto stara się prowadzić jak najlepsze życie. Zadaj sobie pytania dotyczące osób, z którymi się spotykasz i z którymi spędzasz czas: Czy sprawiają, że staję się lepszy? Czy zachęcają mnie do rozwoju i oczekują ode mnie odpowiedzialności? A może ściągają mnie w dół do swojego poziomu? Następnie na tej podstawie odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie: Czy powinienem spędzać z tymi ludźmi więcej, czy mniej czasu?

Druga część maksymy Goethego dotyczy konsekwencji tych wyborów: „Jeśli wiem, jak spędzasz czas… — pisze Goethe — … wiem, kim możesz się stać”.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 20