Wpis z mikrobloga

Robił ktoś z Was budżetowe ogrzewanie do basenu? Basen ma +-10tys. Litrów. Tak na luźno pomyślałem sobie, że basen mogę postawić obok garażu i na jego dach wrzucić czarną rurę PE. Oczywiście do tego jakaś pompka 25/40. Pytanie czy takie coś będzie miało jakąś tam sprawność? No i ile tej rury pasuje wrzucić? Blacha w lecie ma lekko 50 stopni, więc na logikę powinno to grzać. Tak na ślepo myślę o około 300m PE20 żeby coś to grzało, a opór hydrauliczny nie był za duży.
#basen #majsterkowanie #ogrzewanie
  • 19
  • Odpowiedz
@Hehehe115: nie robiłem ale mój pomysł to piecyk gazowy jednofunkcyjny, butla i jazda. Nawet mam taki na sprzedaż xD Nie mam basenu bo dzieciaki za małe.
  • Odpowiedz
  • 0
@Hehehe115 mój ojciec tak zrobił, leci rura po dachu przybudówki i można włączyć pompkę, działa. Szczegółów technicznych nie znam niestety, ale trzymam kciuki za udane majsterkowanie.
  • Odpowiedz
  • 0
@dmde: Myślałem o tym, myślałem też o jakiejś najtańszej pompie ciepła czy chociażby śmieciuchu + wymiennik. Jednak doszedłem do wniosku, że bezsensu grzać coś co jest bez izolacji i stoi na wolnym powietrzu. Dlatego chcę źródło, które jest po prostu darmowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Hehehe115: to zalezy jak długo i do jakiej temperatury chcesz nagrzać basen, oczywiście koncepcja z darmową energią jak najbardziej słuszna. Jednak ja poszedłbym na łatwiznę:)
  • Odpowiedz
  • 3
@dreadingit: Bez ogrzewania woda jest fajna jak się do niej wchodzi w środku dnia, pod wieczór jest średnio przyjemnie jak woda jest chłodna, a na zewnątrz +-20 stopni. Druga sprawa, że chce po prostu wydłużyć okres korzystania z basenu.
  • Odpowiedz
  • 1
@dmde: Taki piecyk też bym sobie pewnie ogarnął za flaszkę, ale wolę jednak darmową energię. W dodatku takie ogrzewanie słońcem to chyba po najniższej linii oporu. Obsługa się ogranicza do wrzucenia tego na dach i podłączenia pompki pod czasówkę :D
  • Odpowiedz
@Hehehe115: jedno i drugie rozwiązanie jest generalnie banalne w wykonaniu. Jeżeli chcesz pompkę i wężownicę to pomyśl o tym jak zwolnic przepływ wod, bo im dłużej będzie woda w róże na dachu tym bardziej się nagrzeje. np. pompka od CO:)
  • Odpowiedz
@Hehehe115: nie słuchaj rad z dławieniem pompy, żeby woda dłużej przepływała przez wężownicę, bo to głupota. Im większa różnica temperatur, tym lepszy odbiór ciepła, czyli większą wydajność. Pomyśl o zabudowaniu rur, aby zwiększyć temperaturę do jakiej kolektor się nagrzeje.
  • Odpowiedz
@Hehehe115: najlepiej taką dłuższą pętlę podzielić na kilka mniejszych i połączyć w układzie, który wyrównuje przepływ. Oczywiście zasilanie i odbiór z kolektora robisz na większej średnicy, żeby to miało sens.
  • Odpowiedz
@Hehehe115 myślę nad tym samym, skala tylko inna (1000l jacuzzi)
Ja myślałem zaadoptować albo solary do wody, albo takie czarne, plastikowe, maty solarne do grzania basenów ( mimo że ja mam mniej wody, to mam wyższa temperaturę)
Jak dobrze pamiętam to słońce daje 1kW/m2 do tego na google znajdziesz kalkulator grzana wody w zbiorniku - z tego możesz policzyć ile kW "grzałki" potrzebujesz, a to możesz przeliczyć na m2 instalacji.

Na pewno
  • Odpowiedz
@Hehehe115

slyszalem o magazynowaniu ciepla w piasku ale chyba nikt tego jeszcze nie opracowal komercyjnie

jakis silos z piaskiem jako magazyn ciepla, piasek mozna podgrzac do bardzo wysokiej temperatury za dnia i piasek nie oddaje ciepla tak szybko, wieczorem cieplo oddac do basenu przez przepuszczenie wody rurkami przez piasek?
  • Odpowiedz
  • 0
@janznetu: Eee... Wydaje mi się, że pompa jedną pętle to przepchnie. Przy podłogowce taka pompka daje radę walić po przynajmniej 1l/m pętle nawet po 120m, których jest kilkanaście. A tutaj mowa o jednej pętli, ale też większej srednicy, więc opór się nie powinien taki wielki zrobić. Ewentualnie zasilanie 25/32 i na trójniku dwie pętle po 150m i jakiś dławik do regulacji.
  • Odpowiedz
@Hehehe115: wiadomo, że pompa przepcha wodę przez 300m rury, ale przepływ będzie na pewno dużo mniejszy niż przy podziale na kilka mniejszych pętli. Nawet dwie będą lepsze niż jedna. Zaworki daj na każdej, żeby mieć jak przelać i odpowietrzyć każdą pętlę z osobna.
  • Odpowiedz
  • 0
@janznetu: Wydaje mi się, że przepływ nie musi być jakiś wielki, zrobię 2-3 pętle to i tak będzie mały opór, bo średnica troszkę większą niż pex'a. Jak wierzyć w ten 1kw/m2 przy maksymalnym słońcu to w peaku powinno być z 6 kw. Oczywiście nie licząc jakichś strat, tego se rury nie są kwadratowe i innych pierdół. Wydaje mi się, że sam dach, który ma z 25m2 będzie dosyć dobrze grzał tą
  • Odpowiedz
@Hehehe115: robiłbym tak samo, ale nie mam ani domu, a tym bardziej basenu :) Sterowanie przydałoby się w sytuacji, kiedy w słoneczny (ale niezbyt ciepły) dzień się zachmurzy i szybko dojdzie do wychładzania wody w basenie.
Jak podzielisz całość na 3 pętlę, to zepnij to w układzie jak na rysunku po lewej. Chodzi o to, by wyrównać opory w pętlach.
janznetu - @Hehehe115: robiłbym tak samo, ale nie mam ani domu, a tym bardziej basenu...

źródło: 6038952600_1373832872

Pobierz
  • Odpowiedz