Wpis z mikrobloga

#podatki Czy mając zawieszona działalność gospodarczą przez cały rok 2023, nie wystawiając ani jednej faktury mogę rozliczyc pit wraz z wspolmalzonkiem? W 2023 mam dochód tylko z UOP. W internecie znajduje tylko artykuły z 2022 mówiący o tym, że mogę rozliczyc się z żoną ale bez podstaw prawnych
  • 6
  • Odpowiedz
@szmichal tzn. działalność jest na innej formie opodatkowania niż skala a chcesz wspólnie z żoną rozliczyć PIT-11 z tytułu umowy o pracę? Tak, jeśli z działalności masz PIT zerowy to nie blokuje to wspólnego rozliczenia przychodów z UoP
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: @Gr0szka ryczalt zawieszony od listopada 2022 roku. Pytam gdyz ksiegowy powiedzial, ze nie moge rozliczyc sie z zona z UOPow bo mam dzialalnosc gospodarcza. Ale nie mialem dochodow od tamtego miesiaca, czyli ponad roku (_ ) Tez wygooglalem ale nie jestm ksiegowym nie znam sie. Moze ktos mial podobny kejs
  • Odpowiedz
@szmichal z działalności składasz PIT zerowy, więc UoP możesz rozliczyć. Jest to możliwe od czasu wprowadzenia Nowego Ładu. W związku z tym, że nie osiągałeś przychodów i nie rozliczałeś kosztów (bo ryczałt) nie ma tu zastosowania art. 6 ust. 8
  • Odpowiedz
@szmichal podstawą prawną jest to, że nie ma tu zastosowania art. 6 ust. 8 ponieważ nie stosowałeś przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie osiągniętych przychodów w roku 2023 (bo ich nie osiągałeś). Możesz zadzwonić do swojego US by potwierdzić to bo z doświadczenia wiem, że urzędnicy też nie do końca są na bieżąco z przepisami. Sytuacja z wczoraj: US w Warszawie potwierdził, US w Poznaniu - nie no skąd,
  • Odpowiedz