Wpis z mikrobloga

#rower ile sekund kręci wam się przednie koło? jak podniosę je do góry i zakręcę ręką takim zwyczajnym ruchem, to kręci się krótko, około 34 sekundy i właśnie coś mi tu nie gra, bo w innych rowerach kręci się nawet 90 czy więcej sekund. Pewnie piasta jest za ciasno skontrowana.
  • 14
Typowe kulki od Shimano - z jednej strony kulki (często wianek, czyli kulki w takim metalowym pierścieniu, który trzyma je w kupie), z drugiej miska/bieżnia i po prostu kulki z łożyska toczą się po tej bieżni.
Ma to swoją wadę - jak piastę skręcisz za mocno to kulki będą "trzeć" po bieżni = szybsze zużycie, jak za słabo = kulki będą latać lużno, co też doprowadzi do szybszego zużycia bieżni. Czyli wymaga
@mieszkamzmamusia: Jeżeli piasta w widoczny sposób nie lata na boki względem osi to nie ma luzu, jeżeli nie czujesz wyraźnego oporu przy kręceniu kołem powoli trzymając cały czas za obręcz, to nie jest za ciasno. Są różne piasty, różne smary. W jednym rowerze mam takie, które od pierwszego serwisu łożysk było bardzo ciężko zakontrować prawidłowo w porównaniu do np. piast shimano (zakres pomiędzy „za luźno” a „za ciasno” jest bardzo wąski,
@GrubyKociol: @DJArmani niestety jest za ciasno, wyjąłem koło, zdjalem uszczelki i po prostu palce zakręciłem osią i jest opór, muszę dać to do serwisu ,bo nie mam klucza do konusow. W drugim rowerze mam łożyska maszynowe w piastach i kręcą się świetnie. Niby mógłby kupić komplet nowych kół na maszyach, no ale chyba się nie opłaca.