Wpis z mikrobloga

@rabbitat: Jeśli instalacja jest już gotowa to z pomiarami w mieście wojewódzkim płace coś ok 2 tys. Nie jest to tanio i nie wiem jak się ma do krakowa ale imo to jest uczciwa cena. Płacisz za uprawnienia + pomiary a cała akcja to często 3 dojazdy elektryka. Taniej idziesz to załatwić jak wszystko jest na etapie budowy a nie gotowego domu.
  • 1
@drzewokaktusowe bo wydaje mi sie, ze uziemnienie to jak hamulce w samochodzie :D rozdzielnice sobie podlacze sam, ale uziemnienie wydaje mi sie na tyle wazna sprawa, ze chcialbym kogos kto zrobi pomiar, powie ze jest ok i sie pod tym podpisze
@rabbitat: instalację uziemiającą budynku się wykonuje w tym samym czasie co fundamenty. Skąd pomysł, że ty jej akurat nie masz?

Masz instalację odgromową, tzn. piorunochron?

W układzie TN (zakładam, że taki masz, skoro nie masz uziemienia), uziemienie instalacji rozumiane jako połączenie szyny PE z jakimś złomem w ziemi stanowi przede wszystkim ostatni element instalacji odgromowej.

W ochronie przeciwporażeniowej instalacja uziemiająca budynku nie pełni krytycznej funkcji. Porównanie do hamulców fajnie brzmi ale
  • 0
@drzewokaktusowe dom z 93'. Nie ma tez instalacji odgromowej. Tam jest PE zmostkowane z N. W starej czesci domu chcialbym to tak juz zostawic zeby nie pruc scian. Robie instalacje w niewykonczonej czesci domu i wlasnie tam chcialbym zrobic uziemnienie
@rabbitat: chcesz uziemienie ochronne, robocze, ochronno-robocze, odgromowe? W zależności od przeznaczenia konieczna może być zmiana lokalizacji lub sposobu wykonania.
IMO, jeżeli masz przyłącze kablowe to być może uziemienie PEN masz już w złączu kablowym po stronie zakładu dystrybucyjnego. Przy napowietrznym przyłączu dodaj koniecznie uziemienie, najlepiej w okolicy układu pomiarowego i doposaż instalację w ochronę przeciwprzepięciową.
A za taką robotę z materiałem to więcej niż 1,5k nie powinno wyjść...
W wielu przypadkach