Wpis z mikrobloga

#rower

Proszę was o pomoc. Od razu zaznaczę, że w temacie konserwacji rowerów jestem laikiem, obejrzałem parę filmików na YT, ale mimo wszystko nie umiem rozwiązać swojego problemu.

Napęd jednorzędowy, 9 przełożeń z tyłu. Problem z wrzucaniem przełożeń. O ile zrzucanie przełożeń działa w 100% poprawnie (po zrzuceniu biegu na manetce, widać gołym okiem że przerzutka wykonuje ruch, ruch łańcucha jest płynny), o tyle wrzucenie biegu na manetce nie daje nic, przerzutka ani drgnie. Nie ma też znaczenia czy chce wrzucić z 1 na 2 czy 4 na 5 its, całkowity brak reakcji.

Co może być tego przyczyną?
  • 4
@kamtek: Regulacja przerzutki. Wpisz na YT jak wyregulować przerzutki. Jak znasz angielski to zaobserwuj kanał Park Tool i tam szukaj informacji o serwisowaniu roweru i ogarniesz wszystko sam jak nie masz 2 lewych rąk i masz trochę czasu. Do Twojego problemu to będzie "park tool derailleur adjustment"
@kamtek: Rozumiem że napęd dziewięciorzędowy z jednym blatem z przodu. Musi być coś nie tak z manetką, przerzutka działa bardzo prosto, manetka pociąga linkę a linka pociąga przerzutkę
@kamtek: Podejrzewam linkę. Sprawdź jak się wymienia linkę w twoim modelu manetki, rozbierz ją i sprawdź, czy linka nie jest uszkodzona. Kiedyś linka postrzępiła mi się na kształce w środku manetki. Od razu zmień pancerze, sprawa groszowa, a stary pancerz wpływa bardzo niekorzystnie na jakość pracy przerzutki.
@DJArmani @kamilk118 @SchabowyZeMizeria

Większość poradników co do regulacji przerzutki tylniej przerobiłem, natomiast z tego co teraz zauważyłem u siebie, a nie widziałem na żadnym filmiku ...

W momencie kiedy linka nie jest przymocowana, to trzymając ją, ewidentnie czuć, że linkę wciąga i wyciąga przy zmianie biegów na manetce. Natomiast gdy linka jest już zamocowana, to w momencie zrzucania biegów, przerzutka schodzi.

Przy wrzucaniu, to na pierwszy wyższy bieg, ruch przerzutki jest minimalny,