Wpis z mikrobloga

Pytanie odnośnie elektryki, będę zaraz budował budyneczek gospodarczy do którego będę zakładał skrzynkę elektryczną, ale to potrwa pewnie z rok, w międzyczasie chciałbym podpiąć do skrzynki do której jest dom podpięty. Co formalnie muszę zrobić aby to było legalne? Mógłbym w teorii wpiąć się w kabel który idzie od skrzynki do domu, ale raczej lepsze byłoby rozwiązanie z podpięciem bezpośrednim, mógłbym w teorii wpiąć się w budynku, ale to sporo dłuższy dystans będzie.

#elektryka #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo
  • 9
@lobo: Montujesz wyłącznik różnicowo-prądowy i wyłącznik nadprądowy (lub rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy) w rozdzielnicy domowej i z niej wychodzisz przewodem do budynku gospodarczego. Nikt tego nie sprawdza, nikomu to nie przeszkadza. A najlepiej to dopytać jakiegoś elektryka dla pewności. Ja przy wyjściu na wiatę samochodową mam właśnie wyłącznik różnicowo-prądowy 3P i do niego rozłącznik izolacyjny na wkładki bezpiecznikowe D02, do tego przewód 5x6 mm2. We wiacie będzie osobna rozdzielnica.
Montujesz wyłącznik różnicowo-prądowy i wyłącznik nadprądowy (lub rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy) w rozdzielnicy domowej i z niej wychodzisz przewodem do budynku gospodarczego.


@ProgramistaNaBudowie: Wyłącznik różnicowo-prądowy jest tam zbędny. Powinien być w rozdzielnicy w zasilanym budynku.
Jedyny wyjątek to układ TT i metalowa rozdzielnica (I klasa ochronności) w budynku gospodarczym, ale to wtedy różnicówka min. 100mA, w wykonaniu selektywnym powinna być.

Wiem, że wszystko za licznikiem moje, ale teraz kwestia, że chcę podpiąć
@lobo: albo robisz tak, że podpinasz bezpośrednio za za głównym rozłącznikiem i w garażu montujesz RCD i zabezpieczenie
Możesz także zrobić RCD w głównej rozdzielnicy na garaż ale pamiętaj każde RCD ma mieć osobne zasilanie. Nigdy nie montujesz RCD za RCD. Jest minud bo wtedy jak stanie się coś w garażu to trzeba lecieć do domu włączyć.
@rybeczka: I dlatego tak się instalacji nigdy nie wykonuje. RCD zabezpieczające obwody rozdzielcze to kuriozum, stosowane w bardzo specyficznych przypadkach. Po to w każdym budynku czy obiekcie montuje się rozdzielnice, żeby to RCD tam wylądowało :p