Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#pytanie #pytaniedoeksperta #elektryka #elektronika

jeżeli płynie prąd w przewodzie wytwarza pole magnetyczne i przyciąga metale, w kolejnej książce widzę jednak rysunek że pole to biegnie wokół przewodu i z nikąd nie wychodzi a strzałki pokazują że to pole kręci się w nieskończoność. To jak to możliwe że jednak metal jest przyciągany a nie krąży wokół przewodu? Pole magnetyczne przecież ma plus i minus czyli tu przyciąga a tam odpycha, a w przewodzie ta zasada sie zmienia czy jak?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#pytanie #pytaniedoeksperta #elektryka #elekt...

źródło: images

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Mnie w szkole uczyli, że jak złapiesz sobie ręką w taki sposób żeby kciuk wskazywał kierunek przepływanie prądu to wtedy zagięte palce będą wskazywały kierunek linii pól magnetycznego. Szkopuł w tym że już teraz nie pamiętam którą ręką trzeba łapać ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@mirko_anonim bo to jest tylko obrazowanie pewnych zjawisk fizycznych. Podobnie prędkość kątowa. Niby kręci się w prawo lub w lewo, a tak naprawdę to skierowana jest do Ciebie.

Może chodzić też o to, że to jest pewne pole magnetyczne. Obrót nie ma większego znaczenia dla śrubki z żelaza. Ale zauważ, że im bliżej przewodu, tym większa gęstość, więc coraz bardziej przyciąga.
  • Odpowiedz
To jak to możliwe że jednak metal jest przyciągany a nie krąży wokół przewodu?


@mirko_anonim: Bo czym jest bliżej tym mocniej pole na niego oddziałuje przyciągając go, podobnie jak krążenie planet, ale tutaj one nie zbliżają się do siebie - w sensie ciągle na siebie spadają, ale utrzymują się dalej, bo jest próżnia i grawitacje mają one, ale charakter środowiska (próżni) w której są ma inną grawitację
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: bo przyciąga pole ukształtowane przez zwinięty w cewkę przewód a nie prostoliniowy. Poszukaj jak wyglądają linie pola przez cewkę. To jest grafika przedstawiająca pole wokół przewodu(teoria) której raczej nie wykorzystuje się w praktyce a wszelkie maszyny elektryczne wykorzystujące pole to różnie ukształtowane cewki(zwoje) i ich różne konfigurację, zasilane różnym prądem.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:
Każdy zwoj takiej cewki w jednym punkcie jest takim jak na tym rysunku przewodem prostoliniowym i pole w okół każdego takiego przewodu w cewce krąży tak jak powyżej. W cewce jest wiele zwojów i od każdego takiego przewodu biegnących rownolegle przy sobie to pole nakłada się sumując i wzmacniając. Tylko że magnes wówczas nie jest przyciągany do pojedynczego przewodu tej cewki ale do całości cewki. Musiałbyś postarac sobie to wyobrazić
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @WolvvloW no dobra ale jak bede mial magnes/ elektromagnes to skad mam wiedziec ktory biegun odepchnie przewod a ktory przyciagnie?? o to mi najbardziej chodzi.

jest pokazane że się kręci to pole a w rzeczywistości przyciąga ale tylko jeden biegun bedzie przyciągany. Takie obrazki wprowadzają więcej haosu niz pomagaja

  • Odpowiedz