Wpis z mikrobloga

w sumie to z #rolnictwo #polska bardzo przypomina zamach z Ceaușescu. z 89 roku

teraz jakoś przypadkowo gigantyczna oligarchia i biurokracja jest wprost naprzeciwko drobnym właścicielom rolnym czy przewoźnikom..
nie ma lepszego zapalnika, długo będzie Europa płonąć

w #rumunia :

Sytuacja przed rewolucją
- Rumunia była jednym z najbardziej zamkniętych państw bloku wschodniego.
- próby przebudowy gospodarki, Rumunia znalazła się w kryzysie ekonomicznym,
- symbolem stały się braki żywności oraz niedobór energii elektrycznej
-kilka monumentalnych inwestycji, oraz zainaugurował drakoński program spłat zadłużenia kraju.

W 1989 roku wydawało się, że prezydent Rumunii zachowa władzę. Jedyną realną grupą opozycyjną mogli stanowić byli działacze Rumuńskiej Partii Komunistycznej, których usunął Ceaușescu

- W przeciwieństwie do innych przywódców państw Układu Warszawskiego, Ceaușescu nie prowadził pro-sowieckiej polityki zagranicznej.

jak teraz tylko Europa nie jest pro-USA

- Już od lat opierał on swoją niezależność na kontaktach z Chińską Republiką Ludową i Koreą Północną.

- Nicolae Ceaușescu (jak teraz biurokraci z Urszulą) twardo trzymał się władzy pomimo wydarzeń w Polsce, Bułgarii, Niemieckiej Republice Demokratycznej i na Węgrzech i oficjalnego wycofania się z doktryny Breżniewa 25 października 1989 roku

- Ceaușescu odwiedził Michaił Gorbaczow, który prosił go o zmiany w Rumunii. Ceaușescu stanowczo odmówił .

Następnie o 11:30 na balkonie Komitetu Centralnego Nicolae Ceaușescu przemawiał do stutysięcznego tłumu na Piața Palatului (dziś Piața Revoluției). Prezydent Rumunii obiecał podwyżkę płacy minimalnej, emerytur oraz dodatki na dzieci. Następnie ponownie pojawiły się oznaki niezadowolenia. Transmisję telewizyjną z Piața Palatului przerwano. Po przerwaniu transmisji Ceaușescu uciekł z Komitetu Centralnego śmigłowcem. Jednocześnie tłum wdarł się do budynku, licząc na to, że uda się złapać małżeństwo Ceaușescu[10].

Kontrowersje budzi przejęcie władzy przez Iona Iliescu, spontaniczny wybuch powstania, wpływ Związku Radzieckiego na wydarzenia w Rumunii oraz sam przebieg wydarzeń[1][7]. Po 1990 roku publicyści zaczęli wątpić w spontaniczność rewolucji. Według jednej z tez moment wybuchu protestów starannie wybrali ludzie, którzy przejęli władzę po Ceaușescu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_w_Rumunii

#4konserwy #wybory #heheszki #sejm #polityka