Wpis z mikrobloga

pytanie do ekspertów z tagu #budownictwo oraz #budowadomu - stoję przed wyborem ogrzewania w domku jednorodzinnym 100m2, mam otwarte opcje - tradycyjnie na paliwa stałe, gaz lub pompe ciepła. nie mam jeszcze podjętej decyzji, kominy są oba (pod gaz i węgiel). Dom będzie dobrze ocieplony, parterowy, na styropianie nie będę oszczedzał, mało mostków termicznych. chciałbym wybrać dobrze i szczerze to kogo nie spytam to każdy doradza co innego, jedni że gaz to wygoda, drudzy że i tak go zakażą i iśc w pompe ciepła. miejsca na fotowoltaike na działce mam mało, jak pompa to gruntowa czy powietrzna? (działka 1000m2), jakei za i przeciw? no i najważniejsze - koszta instalacji jak i samego używania. Na necie ciężko znaleźć rzetelne źródło - większośc to reklamy lub ukryte reklamy konkretnych rozwiązań.
  • 4
@torian15
Jeśli masz przyłącze gazu blisko to gaz tylko zacznijmy od tego jakie ogrzewanie miałeś pierwotnie w projekcie domu? Jeśli na paliwo stałe, a chcesz zrobić gazowe to musisz zamontować dodatkową wentylację i musi to być dopisane na etapie adaptacji. Jeśli wybierzesz pompę lub elektryczne to nie musisz nic zmieniać.
Jeśli się juz uprzesz na pompę to bierz powietrznego splita. Część hydraulików poleca Monobloka dlatego, że mogą go zamontować normalnie. Do splita
Dom będzie dobrze ocieplony


@torian15: ile ep bez foto

@torian15 imho drewno + bufor, palisz raz kilka dni lub tydizen jak jest powyzej zera
Na drewno nie ma ETS, bo jest odnawialne. I drewno w lasach jest tanie, 80zl / mp, albo 28zl/ mp jak sam pozbierasz (mozesz chinczyckow zatrudnic)
  • 0
@AXSIS: dzieki za odpowiedz, dom ocieplony na scianach styropianem 20, od dolu 15. pierwotnie w projekcie ogrzewanie pod pompe ciepla ale jest tez na gazowe zrobione. zglebie temat dzieki za pomoc
chcesz zrobić gazowe to musisz zamontować dodatkową wentylację i musi to być dopisane na etapie adaptacji.


@AXSIS: @torian15:

Przy kotle gazowym do 20kW z zamkniętą komorą spalania nie potrzeba dodatkowej wentylacji.