Wpis z mikrobloga

W środę we Francji odbyła się bardzo ważna uroczystość. Wprowadzono do Panteonu kolejną osobę.
Tym razem jest to Missak Manukian. Ormiański emigrant, bohater francuskiego Ruchu Oporu w czasie IIWŚ.

Missak Manukian urodził się w 1906 roku. Większość jego rodziny zginęła w czasie Ludobójstwa Ormian. Wraz z bratem znaleźli schronienie u Francuzów, na terenie dzisiejszego Libanu.

W połowie lat 20 XX wieku, wyjechali do Francji, gdzie znaleźli pracę. Po pewnym czasie i tu śmierć przyszła. Rozpoczęła się największa z wojen.
M.M nie był bierny. W krótkim czasie razem z innymi emigrantami utworzyli odział w ramach francuskiego Ruchu Oporu. Narodowości było tam pełno, lecz ogrom stanowili ci urodzeni na terenie dzisiejszej Polski.

Drużyna Manukiana, a tak naprawdę drużyna Manukiana-Rajmana-Boczova była bardzo dobrze działającym zespołem, który na koncie miał wiele spektakularnych akcji.

Niestety, po pewnym czasie zostali rozbici. Wyrok był tylko jeden - śmierć. 80 lat temu, 21 lutego zakończyli życie. Wraz z M.M zginęli również Polacy. Byli to między innymi:

- Marcel Rajman
- Stanisław Kubacki
- Leon Goldberg
- Szlama Grzywacz
- Wolf Wajsbrot
- Jonas Geduldig
- Willy Schapiro
- Mojsze Fingercwajg

Wczoraj na Panteonie spoczął Missak Manukian wraz z żoną Melinee Manukian, również członkinią Ruchu Oporu rodem z Armenii.

Wraz z nimi, symbolicznie, swoje miejsce w Panteonie zajęli ci wszyscy rozstrzelani 21.02.1944 roku. W tym wcześniej wymienieni.

*Piosenka to "Czerwony afisz". Tytuł nawiązuje do plakatów, jakie Niemcy rozwieszali w czasie wojny, z podobiznami zespołu Manukiana, które potem stały się symbolem ich bohaterstwa.

#francja #polska #2wojnaswiatowa #niemcy #historia #muzyka #smierc #armenia #zdjecia #historiajednejfotografii
Saganis - W środę we Francji odbyła się bardzo ważna uroczystość. Wprowadzono do Pant...
  • 4