Wpis z mikrobloga

Protest kobiet w Polsce w 1969 roku, znany również jako "Manifest 101 kobiet", był wydarzeniem historycznym w kontekście walki o prawa kobiet i emancypację w PRL (Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej). Miało to miejsce w kontekście globalnych zmian społeczno-politycznych oraz narastającej świadomości kobiecej na temat ich pozycji w społeczeństwie.

W sierpniu 1969 roku, grupa 101 kobiet, w większości związanych z kulturą, nauką, sztuką oraz intelektualną elitarą Polski, podpisała list protestacyjny, w którym domagały się równouprawnienia płciowego i zmian w polskim prawie dotyczącym aborcji. List ten, adresowany do władz PRL, był wyrazem frustracji z powodu braku legalnej dostępu do aborcji oraz szeroko pojętej dyskryminacji kobiet w społeczeństwie.

Protest ten został potraktowany przez władze jako akt nieposłuszeństwa wobec ówczesnego ustroju komunistycznego. W odpowiedzi na ten akt, władze PRL zorganizowały wiele spotkań dyskusyjnych oraz próbowały podjąć działania, aby zniwelować niezadowolenie społeczne, ale nie zgodziły się na postulaty manifestujących kobiet.

Mimo braku natychmiastowych rezultatów, protest ten miał istotne znaczenie jako początek organizowanej walki o prawa kobiet w Polsce. W kolejnych latach, zwłaszcza w okresie Solidarności, temat równouprawnienia płciowego i praw kobiet stał się coraz bardziej widoczny i ważny w polskim dyskursie społecznym i politycznym.

Poniższe zdjęcie pochodzi ze zbioru prywatnego.

#polska #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #pieklokobiet #rozowepaski
Chehu - Protest kobiet w Polsce w 1969 roku, znany również jako "Manifest 101 kobiet"...

źródło: takbylo2

Pobierz
  • 1