Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki, przykra sytuacja, może mnie wyśmiejecie, ale serio trochę się dygam, a czasem się trafi dobra porada. Nie będę opisywał całej historii ale naciągnięto mnie w internecie na zapłatę na jakąś lewą usługę hotelową (nawet nie wiem w jakim mieście, sorry miałem beznadziejny dzień, nigdy mnie wcześniej nie oszukano i pechem, złym zbiegiem okoliczności dałem się naciąć + tak, jestem młody i naiwny).

Teraz dostaję na telefon pogróżki, że ktoś korzystał z tego pokoju hotelowego (jakiś pokój z jacuzii) i zniszczył pokój i mam zapłacić za wyrządzone szkody. Tylko to śmierdzi jak cholera, facet, który mi grozi nie potrafi podać prostych informacji jak strona internetowa hotelu, czy jakikolwiek link do oferty, nie potrafi potwierdzić swojej tożsamości (zdjęcie jakiegoś dokumentu, cokolwiek), czy podać danych firmy. Znam ulicę gdzie jest niby ten pokój hotelowy, ale nigdzie w internecie nie potrafię znaleźć oferty na ten adres. Z tego co się wiem ten niby hotel nie prowadzi meldunku osób i zostawia klucze pod wycieraczką (czyli teoretycznie każdy tam może wbić kto o tym wie). Generalnie brzmi jak gruby fejk. No ale oszust widać sprawnie manipuluje i mnie straszy.

Byłem na policji, ale tam raczej mnie olali, tzn. spisali zgłoszenie ale na zasadzie byle jak najszybiej spisać i do widzenia (dałem dowody typu nr konta i telefonu typa, screeny z rozmów, gdzie mnie naciągnięto). W żaden sposób nie chcieli ze mną porozmawiać i mnie pokierować co dalej. Gdzieś mam z tyłu głowy, że to fejk, ale i ziarenko strachu, że będę miał jakieś problemy. Nie znalazłem informacji jakie prawa mi przysługują przy przestępstwie internetowym, czy w tej sytuacji najlepiej szukać porad prawnych u prawników? Nie wiem jak powinienem się zachować w tej sytuacji.

#pytanie #prawo #policja #oszustwo #pomocy



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 7
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie przejmować się zastrzec kartę z której pobrano pieniądze na tę usługę hotelową. Dodatkowo po umorzeniu postępowania (które na 100% będzie) wnieść o wgląd w akta i spisać sobie dane sprawcy, ewentualnie słupa bo numer rachunku bankowego do kogoś jest przypisany, tak na wszelki wypadek gdyby ktoś faktycznie chciał Cię pociągnąć do odpowiedzialności finansowej.
Mało co z tej historii rozumiem więc i porady są ogólne.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): OP: @Remdium przepraszam, że może napisałem niejasno, piszę pod wpływem emocji

opiszę trochę dokładniej, może dla innych użytkowników, choć nie ukrywam, że mi zwyczajnie wstyd za głupotę, teraz naczytałem się o metodach oszustw i jestem o wiele bardziej świadomy

historia jakich wiele, ja przegryw, pisałem sobie na necie z "szarą myszką", wydała się realna, w końcu zaproponowała, że do mnie przyjedzie, tylko mamy się spotkać na neutralnym gruncie i zamówię jej hotel, wysłała zdjęcie ogłoszenia (bez żadnych linków), gdzie zadzwoniłem i rzeczywiście facet zaproponował ostatni pokój, wysłał dane do przelewu itp. (normalny przelew na konto żadne linki, fejk
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: klasyczne oszustwo, cała historia została zaaranżowana przez oszusta, kosztami się nie martw bo żadna szkoda nie wystąpiła. Dobrze że zgłosiłeś to na Policję, chociaż ich podejście do takich spraw jest lekceważące, to jednak uzyskają dane posiadacza rachunku i dzwoniącego, pewnie są to słupy.
Dobra nauczka na przyszłość, mogło być gorzej ;)
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Olej i zmień nr telefonu. Ewidentnie to oszustwo i wiesz o tym, więc nie ma co się stresować. Masz wszelkie dowody. Czego to teraz ludzie nie wymyślą. Jest tyle pracy na rynku, a zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował dorobić się cudzym kosztem. Mam nadzieję że, szybko wpadną.
  • Odpowiedz