Wpis z mikrobloga

Po latach #!$%@? się z DIY albo serwerami wyjącymi jak szatan, stwierdziłem że pora kupić dedykowany NAS. Nie musi być wydajny, nie musi mieć opcji rozbudowy, nie będą stać na nim żadne serwisy czy kontenery (to pójdzie na dedykowany sprzęt). Wystarczą mi 3-4 zatoki 3,5", firmware bez błędów i ze stałymi aktualizacjami i w sumie mile widziane miejsce (M.2 / 2.5") na cache SSD. Budżet najlepiej do tysiaka. Asustor da radę? Są tańsze od Synology / QNAP.

#homelab #komputery #serwery #pcmasterrace
  • 6
  • Odpowiedz
@L3gion: da radę, tylko pilnuj aby zostało wolne miejsce bo przestanie tobie wstawać i trza będzie przez ssh czyścić, ale można to w ustawieniach przestawić aby o to dbać.
  • Odpowiedz
@L3gion: Się trochę zawiedziesz, te NASy kosztują dość sporo jak na to co oferują, większość ma lutowany ram, brak rozbudowy, cienias procek i to jeszcze ARM, no i własnościowe komponenty w stylu zasilacza czy tacek na dyski.

Sam swego czas obsługiwałem w robocie Synology w wersjach desktop i QNAP rack. Synology miały i nadal mają problem z zasilaczami, zesra Ci się zasilacz? No to masz problem bo żeby teraz odzyskać dane
NiBBonacci - @L3gion: Się trochę zawiedziesz, te NASy kosztują dość sporo jak na to c...
  • Odpowiedz
  • 0
@NiBBonacci: Microservery są spoko ale od dawna w bezsensownych cenach (G8 i G10) albo starocie (G7, G6 itd).

większość ma lutowany ram, brak rozbudowy, cienias procek i to jeszcze ARM, no i własnościowe komponenty w stylu zasilacza czy tacek na dyski.


Niby tak ale z drugiej strony jego jedyne zadanie to udostępnić pliki innemu urządzeniu. Nie chcę ponownie stawiać serwisów, kontenerów itd na tym samym komputerze co wszystkie dane.
  • Odpowiedz
@L3gion: no i też tak używałem swego drogiego (na tamte czasy) D-Linka, aż go producent nie porzucił i mogłem sobie wszystkie dziury bezpieczeństwa SSH i SMB o kant dupy, zero możliwości instalacji alternatywnego systemu żeby wydoić z działającego sprzętu więcej żywotności. Synology/QNAP/Asustor są podobne w działaniu, żadnej alternatywy OS, jak producent go porzuci to masz po prostu klocek, który co prawda działa nadal ale jeżeli nie masz pewności co do swojej
  • Odpowiedz
  • 0
Co do buildu N100 ma limitacje na PCIe


@NiBBonacci: I jedno SATA xD Ehh

co do obudowy aż łezka w oku się kręci gdy kosztowały one grosze i miały więcej możliwości rozbudowy (eh... cooler master Elite)


Najgorsze że małych obudów z hot swap HDD w zasadzie nie ma. Cały rynek SFF poszedł w obudowy robione pod duże GPU, więc jak masz inne zastosowanie to #!$%@? ci do dupy albo wydawaj setki
  • Odpowiedz