Wpis z mikrobloga

W sumie tak się zastanawiam (chociaż wiem, że najlepiej byłoby pójść z tym do notariusza), ale co warto byłoby uwzględnić w testamencie?

Czy taka kwestia jak sposób pochówku - żadna trumna, tylko spalenie, świecki pogrzeb, bez żadnych smętów i innych takich, może być zawarta? Czy to będzie wiążące czy na zasadzie „chciał, ale ksiądz musi być, bo co sąsiedzi powiedzą”?

Mam krechę (ubezpieczoną), mam jakieś lokaty, Ikze, ubezpieczenie w pracy i prywatne, konta bankowe, jak najlepiej ułatwić spadkobiercom informacje o takich rzeczach? Chyba idąc do jednego banku za jakąś opłatą można się dowiedzieć czy i jakie są otwarte rachunki zmarłego w każdym banku i spadkobiercą po nabyciu spadku ma możliwość ich zamknięcia, zgadnięcia kasy, spłaty kredytów jakby jakieś były?

Jak wygląda kwestia wydziedziczenia jednej osoby i tego, żeby nie dostała nic lub nie mogła tego podważyć? Sama informacja, że wydziedziczam XY bo nie mamy kontaktu od x lat jest wystarczająca?

Nie mam chłopa, nie mam żony, dzieci mieć nie będę, chciałbym przepisać mieszkanie na mamę i na dzieciaka brata - jak się najlepiej zabezpieczyć, żeby brat nie sprzedał mieszkania za młodego zanim ten skończy 18? Wiem, że w takim przypadku i tak jest potrzebna zgoda sądu, ale im więcej zachodu tym mniej by mu się chciało.

O czym warto byłoby wiedzieć, pamiętać, zrobić pisząc nawet taki własnoręczny testament?

#testament #prawo #spadek #prawospadkowe #dziedziczenie
  • 1
@sked: za dużo pytań, tematow i za dużo możliwości żeby ci odpowiedzieć na taki wpis. Bo wszystko zależy czy zrobisz to w testamencie czy w upoważnieniach na wypadek śmierci a to wszystko będzie miało konsekwencje na wydziedziczenia zachowki etc. Dodatkowo od konkretnych Twoich decyzji zależy co kto dostanie i w jaki sposób. I czy trzeba konkretnie wymienić wszystko w testamencie czy wystarczy że powołasz jedną osobę