Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań o inflację:
1) Chciałem dowiedzieć się jaka była inflacja za rok 2019,2020,2021,2022,2023 oddzielnie dla każdego roku, nieskumulowane. Czyli np. wyniki "5%,10%,15%,20%,15%" itp.
Pierwsza kwestia to jak takie wyniki wyszukiwać? Bo serio wpisując taką frazę w google to powodzenia ze znalezieniem źródeł. Coś jak z wpisywaniem czy dzisiaj jest handlowa niedziela i dostaje się cały ten ściek pisarstwa około tematu.
Tylko fartem trafiłem tutaj

2) Jako że chciałbym dowiedzieć się inflacji za konkretne lata - widzę że mam fajną kategorię "roczne wskaźniki...". Wybieram ją i wyczytuję sobie, że informacje których szukam, to odpowiednio: 2,3%, 3,4%, 5,1%, 14,4% oraz 11,4%.
Rozumiem że to dane roczne.

3) Jako że powyższe to dane roczne, no to liczone od stycznia do grudnia danego roku. Przechodzę sobie z ciekawości do sposobu liczenia comiesięcznego czyli "miesięczne wskaźniki...". Mam tam kilka form liczeń, jak rozumiem:
- a) od danego miesiąca do grudnia rok temu (Grudzień poprzedniego roku = 100)
- b) od danego miesiąca do poprzedniego miesiąca (Poprzedni miesiąc = 100)
- c) od danego miesiąca do tego samego miesiąca rok wcześniej (Analogiczny miesiąc poprzedniego roku = 100)
- d) tu właśnie nie wiem co to znaczy i proszę o wyjaśnienie (Analogiczny okres narastający poprzedniego roku = 100)
- e) jak rozumiem od każdego któregoś wybranego miesiąca do całości wartości inflacji poprzedniego roku? (Rok poprzedni = 100)

Punkt "-c) do tego samego miesiąca rok wcześniej" wydaje się swoim założeniem, być podobną etymologią liczenia jak roczny. Biorę więc grudzień w tych wyliczeniach i wychodzi odpowiednio: 3,4%, 2,4%, 8,6%, 16,6% oraz 6,2%. No trochę inaczej.
Te dane wyglądają i rozjeżdżają się i wyglądają w sposób zwizualizowany, jak niżej na screenie w załączeniu. One są sobie trochę za bardzo nierówne.

Tak więc:
Co oznacza ten okres narastający w sposobie liczenia d) i czy dobrze rozumiem e)
Czemu te dane się od siebie różnią tak bardzo.
Które wartości są prawidłowe?

Oraz, czy dobrze liczę inflację od 100k jeśli przyjąć 3%, 4%, 5%, 15%, 10%, to wychodzi 30% skumulowanej? (nie pokazuje już tego ale pierwszy zestaw danych ma od 100k 32% inflacji, i drugi też 32%.)
Jeśli tak, czemu zatem tutaj pisze że to blisko 50%, i też mi się tak obijało o uszy że koło wartości 40%?
https://innpoland.pl/190970,ile-jest-warte-1000-zl-skumulowana-inflacja

#ekonomia #finanse #inflacja #pieniadze #gospodarka #pytanie #makroekonomia
interpenetrate - Mam kilka pytań o inflację:
1) Chciałem dowiedzieć się jaka była inf...

źródło: obraz_2024-02-17_111903089

Pobierz
  • 1