Wpis z mikrobloga

Mirki pijcie ze mną kompot
Zaczynajac od rady jednego z mirkow na tagu 4 grudnia kupiłem swoje pierwsze akcje Pepco i Orlen, od tego czasu regularnie kupowalem rozne rzeczy dzis udalo mi sie przekroczyć bariere 20k wpłaconych na gielde, dawno nic nie tak nie cieszyło jak inwestowanie, teraz gdy chce kupić jakaś #!$%@?, zawsze zadaje sobie pytanie czy nie wole kupić za to jakich akcji i wiecie co, przeważnie wole :D
Na ten moment moj portfel to skromnie 20k z podzialem
50% na ETF s$p500, nasdaq i MSCI world
50% to spolki z GPW, zaczalem od PEPCO, ale o wiele bardziej polubilem spolki dywidendowe i obecnie mam jeszcze XTB, Orlen i Polsat(kupilem bo byl tani za 500 zl,. moze kiedys cos urosnie na OZE)

Jakies rady jakie spolki z GPW warto obserowowac, co wydaje wam sie na ten moment warte uwagi ?
#gielda
  • 16
Jakies rady jakie spolki z GPW warto obserowowac, co wydaje wam sie na ten moment warte uwagi ?


@antagonista1111: Gratulacje :)
Co mogę powiedzieć. Sam zacząłem około czerwca zeszłego roku i była bajka. Potem się skichało, eh. No, ale:
- rozważ IKE, IKZE maklerskie
- nie dotykaj CFD, unikaj lewarowanych instrumentów (nie tylko trzeba mieć rację co do kierunku, ale i czasu)
- popatrz jak układa się sezonowość; niestety są takie
@Okcydent: Wielkie dzieki za rady, jestem bardzo wdzieczny
- Co to IKE, IKZE czekam z mysla ze wprowadza je w tym roku na XTB, wtedy zapakuje caly roczny limit, obecnie nie chce miec dwoch kont maklerskich :D
- Nie ruszam CFD, przypadkowo stworzylem raz pozycje na S$P500 jak jeszcze nie wiedzialem co to jest, i zamknąłem po 20 dniach, bo stres przy kazdej zmianie byl za duzy jak dla mnie, a
- Czego uzywasz do analizy wykresow ?


@antagonista1111: Najczęściej innych ludzi na Twitterze XD. Poważniej to chyba najlepsze narzędzie do tego typu rzeczy to TradingView. W zasadzie wystarczy darmowe konto.

Co do XTB to ma sporo ograniczeń: brak otwarcia/zamknięcia (dogrywki), przyjmuje jako cenę najwyższą ofertę (bid) [reszta bierze cenę ostatniej transakcji], nie masz poprawnego wolumenu, nie wiesz ile papieru jest na danym poziomie ceny. Dlatego o ile opłaca się kupować na
@antagonista1111: Nie ma co czekać, dywidendy będą wypłacane zanim pojawi się IKE i IKZE w XTB. Pamiętaj, że dywidenda z XTB ma wynieść koło 11%, a na IKE nie płacisz podatku od zysku, kupując później stracisz sporo. Dodatkowo nie wiem czy wiesz, a konta IKE i IKZE można bez problemu przenosić pomiędzy domami maklerskimi. Sam myślę o zmianie na XTB w przyszłości, aktualnie mam w mBanku.
A samych zwykłych kont maklerskich
@axis85: Jak nie bedzie zadnej informacji przed czerwcem to pewnie rozwaze jakis inny DM, pod IKE myslalem w sumie glonie o ETF na amerykanski rynek wiec dywidendy az tak mnie nie bola
@murinius 1600 na plusie. 670 z ETF, po 500 z Orlenu i XTB, pepco 80 na minus, i CP 60 na plus