Wpis z mikrobloga

Hej, czy jest jakiś sensowny router albo AP z mikrotika z WiFi 6 do domu? Czy lepiej kupić tp Linka ax10? albo w ogóle inne urządzenie?

Aktualnie mam dwa hap ac2, ale jest wolno :(
Tylko jeden pracuje z WiFi, zastanawiałem się czy nie postawić dwóch AP na parterze i piętrze - ale na razie nie brałem tego pod uwagę

#mikrotik #siecikomputerowe #wifi #tplink
  • 18
@mrkobel Mikrotik ma słabe ap. Lepiej na ap dac Tplink omada lub unifi. Omada tańsza. Mam EAP653 i bez problemu osiągam maks mojego łącza czyli 750/40
  • 0
@mirekwirek: a mikrotik L009uigs-2haxd ax574 czy coś takiego?
Zapomniałem dodać, że mam robić monitoring z frigate. Ale tutaj pewnie trzeba dodatkowo switch z PoE? Za rejestrator będzie odpowiadał mini komputer
@mrkobel: Ten Mikrotik ma tylko radio 2.4GHz AX. w 2.4 GHz masz tylko 40MHz dostępnego spektrum więc w sterylnych warunkach 300 Mbit i koniec.
L009uigs-2haxd ax574


@mrkobel: Ale dlaczego akurat ten i dlaczego nie może być ax2 albo ax3?

Ten co wysłałeś to fajny, ale działa tylko w paśmie 2,4 GHz. Ma to swoje zalety, ale czy akurat tobie potrzebne (skoro chcesz szybko)?
Na potrzeby monitoringu postaw osobny switch PoE.
Aktualnie mam dwa hap ac2, ale jest wolno :(


@mrkobel: Ale dalej myślę sobie... masz ac2, wgraj tam nowy soft 7.13, dodaj paczkę wifi-qcom-ac i będziesz miał szybko. To dobre routery, a z 7.13 będzie szybko (jeszcze daj do tego CAPa i masz idealny niemal setup).
@mrkobel: Ja chwile temu wymienilem AP na te z Wifi6 (konkretnie nabylem U6+ od Unifi. Po ustawieniu szerokosci kanalu na 160MHz pierwszy raz w zyciu udaje mi sie wykorzystac cała przepustowosc domowego wifi. Transfery w kopiowaniu z i na NAS mam srednio w okolicach 90MB/s. Dla mnie rewelacja. Polecam
@PotwornyKogut: nie do końca. W nowym firmware zrobili małą rewolucję i wdrożyli obsługę driverów binarnych od producentów chipów. W praktyce wygląda to tak, że wydzielili te drivery do oddzielnych paczek (inaczej nie miescyilyby się na urządzeniach z małym flash jak ac2), nawet ten stary. Jak robisz upgrade to masz setup jak był, ale stary driver jest już opcjonalny. U potem możesz doinstalować nowy driver a stary wyrzucić. Pojawia się inne menu.