Wpis z mikrobloga

#mibm #konstruktor #mechanika #rysunektechniczny #cnc

Otwór H7 jest osadzony na trzpieniu. Jak zaznaczyć na rysunku tolerancje, że otwory fi19 mają być w swoim miejscu? Danie tolerancji fi500 na np. +-0,5mm rozwiązuje problem tylko kierunku promieniowym. Napisanie 4x 45* +-0,1 stopnia dawało chyba 1mm przesuniecia na otworze, a biorąc pod uwagę, że otworów jest 8 to by się skumulowało, a dawanie tolerancji +-0,005 stopnia to byłoby dziwne. Wymiarowanie każdego innego otworu względem 1, którego użyję jako bazowego to bardzo nieprofesjonalnie będzie wyglądać. Mogę dać bazę A na otworze H7 ale w sumie co to mi da.

Ktoś coś?
Wojtas_elo - #mibm #konstruktor #mechanika #rysunektechniczny #cnc

Otwór H7 jest osa...

źródło: IMG_20240212_174316263

Pobierz
  • 4
to by się skumulowało


@Wojtas_elo: ziomeczku, ale takiej tarczy nie wierci, sie na zasadzie od otworu do kolejnego i kolejnego.
Lapiesz baze i cisniesz z podzoelnicy/enkodera.

Dajesz 45* w prostokat, ze to wymiar bazowy i z bani.
A.z.racji tego ze nie masz rowka na wpust, czyli polozenie katowe nie ma znaczenia, to 22,5* zostawiasz jak masz.
@PurpleHaze: tutaj właśnie dałem tylko uproszczenie całego elementu ale:
te 22,5* ma znaczenie ale załóżmy, że je sobie stoleruje +-0,5* i z bani. Ale resztę szyku muszę jakoś ogarnąć. I wtedy wymiar bazowy nie załatwia sprawy bo też musi być jakoś stolerowany.
@Wojtas_elo: Nie powinno się tolerować odległości otworów w takim szyku na zasadzie +/-. Powinno się stosować tolerowanie geometryczne. Poniżej przykład jak to można zrobić wg najnowszych wytycznych ISO GPS. To oznaczenie "CZ" w ramce tolerancji to Combined Zone albo Common Zone. Łączy ono pola tolerancji w szyk, kiedy układ baz nie odbiera wszystkich stopni swobody. Musiałbyś poczytać sobie o tym.
darmat91 - @Wojtas_elo: Nie powinno się tolerować odległości otworów w takim szyku na...

źródło: ISO GPS holes pattern

Pobierz