Wpis z mikrobloga

Mam pewien problem i nie jestem pewien w którym kierunku iść. Kupiłem sobie dość mocny laptop z i9 i RTX 4070 głównie z myślą o Cyberpunku żeby zagrać jak człowiek na zadowalających detalach. Gierka odpalona- pierwsze benchmarki pokazały coś takiego jak na screenie więc myślę sobie gitara. Średnio 75fps w 1600p, do tego temperatury na karcie i procku nie przekraczają 80° dodając że Throttlestop i IEU nie pokazują jakiegokolwiek Throttlingu. Problem jednak leży w tym że grając mam wrażenie że obraz dosłownie na ułamki sekund klatkuje. Czasem jest to minimalne przycięcie, czasem ciut dłużej ale skacze mniej więcej cały czas. I teraz dochodząc pytania- Problemem i przyczyną takich przycinek może być 16GB ramu? Widzę że zużycie w idle to już jakieś 10GB, w trakcie gry 13/14GB. Może problem leży w ustawieniach? Szczerze powiedziawszy kompletnie nie znam się na tych DLSS, synchronizacjach itd więc zostawiłem to tak jak to jest fabrycznie włączone. Dodatkowo aktywny jest generator klatek. Prócz wyższych FPSów ma to jakiś negatywny skutek? Dzięki za pomoc i piona!
Laptop to Helios Neo 16
I9-13900hx
RTX 4070
16GB ram
#komputery #pcmasterrace
XNiemcu - Mam pewien problem i nie jestem pewien w którym kierunku iść. Kupiłem sobie...

źródło: temp_file6028690561897848605

Pobierz
  • 44
@XNiemcu: Mało vRAMu jak na 1600p, szczególnie jak odpaliłeś Raytracing i DLSS (które też VRAMu żre trochę). Frame Generation na 8GB VRAM to też kiepski pomysł

Stąd masz mikroprzycinki, tzw stuttery. Spróbuj pokombinować z ustawieniami troche niżej, FG też może wyłącz (do FG to trzeba z 80-90fps, żeby obraz wydawał się płynny)
Klatki też zalockuj na 60, chyba że masz odświeżanie 144 to wtedy na 72fps
@rdy @ReeceWithouterpoon Nie wygląda to zbyt optymistycznie... Cholera, myślałem że ten sprzęt pozwoli na coś więcej tym bardziej że wbudowany benchmark wyszedł nieźle. Spróbuję dziś pokombinować i coś ustalić. Mimo wszystko rozumiem że ramu i tak jest mało i powinienem dorzucić kość? Szkoda że z vramem się tak nie da ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@LisyBorsukiKunyJenotyWilkiRysie Śmieszki śmieszkami, ale próbuje zrozumieć jedną rzecz. Czy we wspomnianym Cyberpunku mogę w ogóle liczyć na RT jeśli na przykład odpalę grę w FHD? Trochę chyba wprowadziłem się w błąd oglądając testy gierek w takiej konfiguracji i wszystko wskazywało na to że będzie śmigać. Testy prawdopodobnie były w niższej rozdzielczości a w praktyce zostawiłem taką jaką zasugerował system
@XNiemcu: a tak w ogóle to laptopowe 4070 z 8gb to niezła abominacja. Juz przy 4060ti ludzie narzekali ze 8gb to niewspółmiernie mało ramu względem wydajności chipu a ci upakowali tyle do 4070. sytuacja będzie jak z 3070 ti, chip jeszcze daje rade ale mała ilość vramu strasznie go ogranicza i dochodzi do paradoksów że 3070ti ma gorszą wydajność w grach z RT niż 6800xt od AMD xD
@XNiemcu: Generalnie ramu masz OK, no takie sensowne minimum, kiedyś by sie przydało dołożyć kolejną kość 16GB. Problem jest głównie w vramie którego nie dołożysz. 8GB nie jest do grania w tej rozdziałce z RT. Takie 12GB byłoby na styk, o ile też nie za mało

Jak zejdziesz do 1080p powinno być lepiej, ewentualnie jak chcesz 1600p to raczej o RT trzeba zapomnieć, albo kombinować z ustawieniami detali