Wpis z mikrobloga

Nigdy nie przestanie mnie to bawić.
Rodzinka znowu przyjechała z #emigracja #niemcy na parę dni i znowu będzie słuchane jak to tam wszystko lepsze, sprawne, szanuje się pracownika, na wszystko stać, niczego nie trzeba sobie odmawiać, Terra Felix prawie że. A w Polsce, no wiadomo, w Polsce jak w lesie.
A jednocześnie cały przyjazd to gonitwa, żeby zdąrzyć zaliczyć wszystkich dentystów i mechaników no bo tam to drogo strasznie przecież xdd
  • 18
@Lohengrin: tez mnie to dziwi jak ludzie narzekaja na polske, a tylko tam jezdza na wakacje. Jest przeciez tyle innych miejsc, jesli polska im sie tak bardzo nie podoba.

Ja w kraju jestem moze raz na dwa lata, jesli jest jakas specjalna okazja. Ale nie narzekam na polske, uwazam ze to spoko miejsce.
@Lohengrin: Mnie w ogóle dziwi, że ktoś z Niemiec jeździ do Polski do dentystów xD Moze to tylko moje doświadczenia ale stomatologia w Niemczech jest nie dość, że lepsza to jeszcze tańsza niż w Polsce. Pewnie jakieś łby bez języka xD

Czy życie w DE jest dużo łatwiejsze? Pewnie. Ale takie #!$%@? też można sobie wsadzić między pomiędzy pośladki. Nikt w Polsce nie chce tego słuchać. To ten sam poziom co
@erni13 moja kasa chorych jest skłonniejsza do większych ustępstw w przypadku leczenia w PL i ma podpisane umowy z klinikami. Gdyby było inaczej to jednak sami Niemcy by codziennie nie śmigali do przygranicznych miejscowości na leczenie. Tańsza? Chyba mieszkając gdzieś na zadupiu, a z tym bym jeszcze dyskutował, bo dosłownie wszystkie usługi w DE trzeba liczyć razy ileś i nie będę przesadzał. Daleko szukać nie muszę, montowałem instalacje LPG i w PL
@erni13: Ciekawa obserwacja, z mojej wynika trochę inaczej jeśli chodzi o stomatologię mimo, że mieszkam w jednym z bogatszych landów. Byłem tutaj w 5 różnych "salonach" i to nawet takich oj oj, miód po prostu. Jednak nie wyglądało to ze strony wiedzy i doświadczenia. Mój dentysta w PL, zawsze zdjęcie, a to to sprawdzi a to przy okazji zrobi ząb obok. A w DE takie podejście jak mechanika wymiennika. A najlepiej
@Lohengrin Zawsze śmieszy xD

Ja znam jeszcze drugą grupę: "borderowców" ojkofobów.

Jadę do PL i słyszę, że totalnie wszystko działa chu.owo, wszystko jest zepsute, kraj z dykty itp.

Jak wymieniam co wg. mnie w Polsce działa lepiej, zaraz jestem pacyfikowany, że albo to nieprawda, albo nie wiem wszystkiego, a to jest rzeczywiście gorsze, bo przecież wszystko jest gorsze xD

Taki mentalny zakładnik pedagogiki wstydu ( ͡º ͜ʖ͡º)
@erni13 miałem wyrywane 8 i w DE prawie nie są refundowane (mały %), do zęba w klinice w PL co ma umowę z moją kasą musiałem dopłacić koło 150€. Moja miała wyrywane na NFZ jeszcze jak nie mieszkaliśmy w DE fakt czekała parę msc, ale miała zrobione jednak za „darmo”.
Inny przykład czyszczenie z fluoryzacją i piaskowaniem (refundacja raz w roku), teściowa 120€ w DE z czego 50€ refundowane z kasy vs
Lonsky - @erni13 miałem wyrywane 8 i w DE prawie nie są refundowane (mały %), do zęba...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
@Lonsky: jaka kasa chorych? U mnie w TK za wyrwanie 8 nie musiałem nic płacić, a termin dostałem w przeciągu tygodnia. Wydaje mi się, że ekstrakcja jest zawsze refundowana gdy dentysta stwierdzi, że jest ona niezbędna.
@Lonsky: Mi ósemki rosły krzywo i nawet bez bólu po dwóch dniach miałem termin do chirurga i zwyczajnie je usunęli. Nigdy nie słyszałem, by ktoś w Niemczech płacił za wyrywanie ósemek (ʘʘ)

Tak samo za ogólny "przegląd" dentystyczny nigdy nie zapłaciłem nawet centa. Kasa chorych to AOK jak coś
@dreamscape AOK. U mnie była niezbędna i były wysyłane papiery do kasy, gdzieś miałem nawet procentowo napisane ile w całkowitej kwocie jest zwrot z kasy. Najwyraźniej muszą być wyjątki bądź zależy od kasy.

@erni13 zapłacić nie zapłaciłeś, bo zapłaciła za to kasa chorych ( ͡° ͜ʖ ͡°) też jestem w AOK.
@Lonsky: Piaskowanie i fluoryzacja to część przeglądu przecież i jest raz do roku w 100% refundowane. Dentystka mi nawet powiedziała, że jest to wręcz wymagane, bo w razie dużych problemów z zębami mogą się przyczepić, że zaniedbałeś je wcześniej zamiast kontrolować

Ale dlatego nie lubię anegdotycznych argumentów w Niemczech. Często nawet ze względu na land całość potrafi się różnić o 180st
@Lonsky: Córka z racji źle rosnących ósemek, musiała mieć usunięte wszystkie na raz. Zero jakiejkolwiek dopłaty. Też AOK.

Fluoryzacja i piaskowanie raz w roku również darmowe (jak wspomniał erni, wręcz obligatoryjne). Jeśli gdzieś za to płacicie, to Was walą na kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@erni13 nie, jedynie zdjęcie kamienia. AOK refunduje jedynie 50€. Piaskowanie i fluoryzacja jest ponadto. Dlatego trzeba prowadzić Bonusheft u dentysty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dreamscape nie mogę się z tobą zgodzić
@kurczakos1 jednostka mająca podpisaną umowę z AOK, na wszystko wystawiające rachunki, potwierdzenia listownie przychodzące z AOK. Może twoja córka ma tylko usuwany kamień to nie płacisz + dzieci są na innych warunkach ( ͡° ͜ʖ
Lonsky - @erni13 nie, jedynie zdjęcie kamienia. AOK refunduje jedynie 50€. Piaskowani...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
Moze to tylko moje doświadczenia ale stomatologia w Niemczech jest nie dość, że lepsza to jeszcze tańsza niż w Polsce. Pewnie jakieś łby bez języka


@erni13: aparat ortodontyczny dalej taniej założyć w Szczecinie niż w Berlinie i nie chodzi o brak znajomości języka. Jest po prostu taniej. Natomiast jakieś mniejsze rzeczy jak dziury w zębach lepiej robić w de ponieważ to jest za darmo. Pokrywa to Krankenkasse
jednocześnie cały przyjazd to gonitwa, żeby zdąrzyć zaliczyć wszystkich dentystów i mechaników no bo tam to drogo strasznie przecież


@Lohengrin: xdddd serio ktoś tak robi? Chyba ktoś kto nie szanuje swojego zdrowia i jego czas jest bezwartościowy
@Lohengrin: @mielonkazdzika @erni13 czesc ludzi, najczesciej migranci lat 80. i 90. uwazaja, ze Polska to dalej chlew obsrany guwnem, czasy sie natomiast zmienily i dystans zostal bardzo mocno skrocony. Na tyle, ze sam mysle w jaka branze wejsc aby moc czesciej bywac w Polsce i za kilka lat byc czesciej w Polsce niz w Niemczech.

Sam jestem winny serwisowania auta w Polsce, no ale jest duzo taniej i niemieccy mechanicy w