Wpis z mikrobloga

@Mirek2137: nie baw sie w zadne produkty oferowane przez banki, kupuj docelowo to co potrzebujesz. Bo potem masz jakies gowno typu: jak stracisz to #!$%@? ci w dupe a jak zyskasz to pobierzemy od ciebie 20% zysku xD

Zaloz sobie konto na xtb/degiro i kupuj sobie jakies ETFy. Moim najmniej ryzykownym papierem jest ETF na sp500, ogolnie te sledzace amerykanskie indeksy gieldowe to calkiem spoko pomysl.

To nie jest porada inwestycyjna,
  • Odpowiedz
@Mirek2137: najlepiej jak chcesz inwestować to załóż konto maklerskie, może być xtb bo maja zerowe prowizje. I kupujesz ETFY np VWCE- to jest najbardziej zdywersyfikowany akcyjny produkt, takie jakby uśrednienie całego rynku akcji. W jego skład wchodzą spółki z całego świata, waga wg kapitalizacji. Możesz inwestować praktycznie dowolną kwoetę miesięcznie, to się po prostu skaluje. Warto zacząć nawet od małych kwot. Historia pokazuje że taki produkt trzymany przez ponad 7 lat
  • Odpowiedz
Russell 2000


@notBart: jak to jest etf pasywny to pewnie w długim terminie przyniesie zysk, ale pytanie po co sobie utrudniać życie wybierając "najlepszy" indeks jak można po prostu wziąć najprostszy indeks typu cały świat (ewentualnie S&P500 gdzie koszty są najmniejsze a to i tak jakies 60% swiata)
  • Odpowiedz
  • 0
@gustowny_dzikus: Okej, założę sobie konto na XTB, a masz może jakieś dobre materiały instruktażowe dla laika w tej kwestii? Po prostu narzędzie oferowane przez PKO, wydaje się dość proste, czego przynajmniej wizualnie nie mogę powiedzieć o XTB
  • Odpowiedz
@Mirek2137: Jak masz 22 lata i jesteś w stanie odkładać 1000 zł miesięcznie to brak inwestycji byłby najgłupszą decyzją w twoim życiu - nawet 500 zł to dobry początek. Poczytaj trochę, zacznij już teraz wkładać w ETFy na sp500 typu VOO i broń bobrze nie wyjmuj nawet jak będzie krach, tylko dokładaj. Poczytaj też o procencie składanym i zobacz jaką przewagę daje Ci to, że zaczniesz teraz a nie z 3-5
Bejro - @Mirek2137: Jak masz 22 lata i jesteś w stanie odkładać 1000 zł miesięcznie t...

źródło: Screenshot 2024-02-09 at 21.13.52

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mirek2137: Oraz IMO jakiekolwiek rynki poza USA to zabawa dla spekulantów i bardzo zaawansowanych graczy. USA przegrywa z innymi rynkami (oraz obligacjami) tylko w przypadku kryzysów - i to nie zawsze. Więc kupno takich instrumentów implikuje spekulacyjny charakter bo domyślnie jest to próba hedgowania kryzysu. To samo tyczy się rynku polskiego. Oczywiście są jakieś dziwne indeksy które długo, lub krótko-terminowo mogą przebijać sp500 ale wymaga to bardziej agresywnego podejścia.
  • Odpowiedz
  • 0
@Bejro: Dzięki! O to mi właśnie chodziło ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeszcze mam takie pytanie, bo widzę że w sp500 na XTB, mogę inwestować w euro i w dolarach, jakaś sugestia w tej kwestii?
  • Odpowiedz
@Mirek2137: W sumie to nie wiem czy jest różnica, zobacz czy narażasz się na jakieś dodatkowe koszta w jakimkolwiek wypadku i tyle. Rynek USA działa na dolarze więc sam bym szedł w to.
  • Odpowiedz
@kexus512

@Mirek2137: nie baw sie w zadne produkty oferowane przez banki, kupuj docelowo to co potrzebujesz. Bo potem masz jakies gowno typu: jak stracisz to #!$%@? ci w dupe a jak zyskasz to pobierzemy od ciebie 20% zysku xD


Zaloz sobie konto na xtb/degiro i kupuj sobie jakies ETFy. Moim najmniej ryzykownym papierem jest ETF na sp500, ogolnie te sledzace amerykanskie indeksy gieldowe to calkiem spoko pomysl.


To nie jest porada
  • Odpowiedz