Wpis z mikrobloga

Planuję zakup #vr i potrzebuję błogosławieństwa społeczności przed podjęciem decyzji.

Specyfika mojego przypadku:
* Zależy mi na gamifikacji treningu aerobowego za pomocą np #beatsaber i innych gier rytmicznych. Tylko też chcę mieć możliwość swobodnego wgrywania swoich piosenek bez płacenia 5$ za każdy utwór - rozumiem, że #oculus meta 3 daje taką swobodę poprzez mody? Mam obawy, że to zamknięty OS i będę skazany na gry usługi z nadmierną monetyzacją
* Rozważam też #psvr 2 ponieważ mam #ps4 z dużą biblioteką gier i czasem czuję instynktowną potrzebę poszerzania jej w ramach #ps5 (chociaż grałem w re7 na psvr1 i gra fajna, vr gówniany)
* Nie mam komputera gamingowego, jedynie #steamdeck, ale w przyszłości rozważam alternatywę do ps5 jako mocny pc, aczkolwiek kupno go teraz wraz z #valveindex wydaje się dużym wydatkiem, tym bardziej, że raczej nie gram w segment AAA
* I też to jest argument przeciw #oculusquest - rozbudowa biblioteki gier na trzeciej platformie. I standalone vr też nie będzie taki istotny w perspektywie kupna ps5/pc, więc może lepiej iść po taniości i wziąć tymczasowo meta 2

Jaki VR

  • Oculus Meta Quest 3 - optymalnie i wygodnie? 56.1% (55)
  • Oculus Meta Quest 2 po taniości, tymczasowo 21.4% (21)
  • PS5 + PSVR2 - nie jest taki zły 15.3% (15)
  • Valve Index - warto inwestować w jakość? 3.1% (3)
  • Inny VR lepszy 4.1% (4)

Oddanych głosów: 98

  • 14
  • Odpowiedz
  • 2
@dupelec Quest 3 jest świetny, bo nie kosztuje majątku, nie wymaga kabli ani nawet komputera do działania, bo posiada wbudowany sklep i bibliotekę gier, więc można go ze sobą zabierać na wyjazdy czy do znajomych. Przesiadłem się z 2 na 3 i jestem bardzo zadowolony. Połączenie z komputerem jest banalnie proste za pośrednictwem Air Link i można spokojnie pograć w Alyxa i inne cudowne gry, takie jak Blade & Sorcery (
  • Odpowiedz
@dupelec: Na Twoim miejscu brałbym Q2 po taniości. Do Beat Saber i innych gier sportowych nie trzeba niczego więcej. Kilku godzinna sesja nie stanowi dla większości problemu. Skoro to Twój pierwszy kontakt z VR myślę, że będziesz zadowolony :)
  • Odpowiedz
  • 0
@dupelec Już nie mogę edytować, więc dodam tutaj. Jak będziesz chciał kupić Q3, to kup przez oficjalną stronę Mety, bo tak wychodzi najkorzystniej i przy okazji polecam dokupić sobie Elite Strap z baterią.
  • Odpowiedz
  • 0
@Hakunamatata57 Do Q2 zamienniki potrafią być o wiele lepsze od oryginału, ale ten oryginał do 3 jest zdecydowanie godny polecenia, choć jeszcze nie miałem okazji testować zamienników, a cenią go sobie trochę sporo. Generalnie, to uważam, że Q3 został zaprojektowany trochę pod dojenie kasy za dodatkowe rzeczy, bo domyślna gąbka jest bardzo słaba, o wiele gorsza niż była w Q2 i fajnie by było dokupić lepszą(50€), tak samo paski na kontrolery(50€)
  • Odpowiedz
@dupelec: Q2 albo Q3 to już zależnie od budżetu. Do grania w BS i inne gry rytmiczne Q2 wystarczy ale jak dołożenie kasy do wersji 3 nie zrujnuje budżetu to raczej bym dołożył. No i potem myśleć o PC bo jednak lepsza jakoś niż gry na questa no i bez problemu z modami i ogólnie tańszymi grami
  • Odpowiedz
rozumiem, że #oculus meta 3 daje taką swobodę poprzez mody?


@dupelec: tak, i na questa 2 i 3. Volvo Index jest jakosciowe, ale wymaga mocnego kompa i jest zwyczajnie niewygodne w uzyciu - kable, latarnie itp. A questa zakladasz i uzywasz, jak chcesz dluzej to wkladasz powerbanka do kieszeni i tez sie nie placzesz w kable. No a PSVR to w ogole strzal w stope bo i biblioteka
  • Odpowiedz
No to odpiszę po swojemu, bo widzę ze masz dylemat a istnieje dość proste rozwiązanie.

1. PSVR2 -> musisz dokupić PS5, powiedzmy, że masz odłożony hajs na nią i nie jest to wymagane. Nawet jakbyś miał PS5 to odradzałbym zakup PSVR2. Dlaczego? Sony już położyło laskę na swoim VR, ich sprzedaż w grudniu wyniosła 3% do 97% dla Q3. Sami developerzy nie chcą tworzyć gier na PSVR a tym bardziej ekskluzywnych. Po pierwsze sony nie ma zamiaru dopłacać do interesu, graczy jest za mało żeby gra się zwróciła, więc jeśli cos się będzie w przyszłości pojawiać na PSVR to będzie sie też pojawiać na PCVR i Q3. Mała ilość tytułów na PSVR i w zadzie oprócz Gran Turismo 7 nie ma tam nic ciekawego. Dodatkowo jesteś uwiązany do kabelka a gogle te potrzebują konsoli więc mobilność takiego zestawu jest żadna. Dużo osób sprzedaje PSVR2 na rzecz Q3, przez co można trafić niezłe okazje cenowe, ale moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu. Dopiero teraz parę miesięcy po premierze widać że obiecanki Sony co do nowego VR to pic na wodę fotomontaż.

2. Velve Index - warto inwestować w jakość? Ekhem w jaką jakość? Velve Index to przestarzały headset, rownie dobrze możesz kupic pierwszego oculusa za 200zl. Ogólnie po premierze Q3 Index nie ma najmniejszego sensu. Niska rozdzielczość, rozmyty obraz. Fajne kontrolery i tyle. Zapomnij o Indexie, chyba ze masz szybkiego kompa, kupisz po taniości i zależy Ci tylko na grach PCVR i lubisz być uwiązany do kabelków.

3.
  • Odpowiedz
@dupelec:
Q3 jak masz gotówkę.
Q2 lub Pico jak chcesz przyoszczędzić. Pierwszy ma lepszą bibliotekę, drugi lepszą optykę jakbyś chciał jeszcze np. pobawić się w symulatory, ale w zasadzie tylko wtedy. (A i tak zastanowiłbym się wtedy nad Q3)

PS odpada w przedbiegach z racji braku modów i żałosnej biblioteki.
Valve nie ma sensu bo uwiąże Cię na smyczy, a Ty chcesz się przecież ruszać ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
  • 4
Dzięki za rady, chciałem jeszcze podumać nad tematem bo to trzeba na spokojnie, ale poczułem, że nie wyczymię i wziąłem Q3 z 512 GB
  • Odpowiedz