Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budownictwo #ogrod
Cześć Mirki,
Zbieram się do budowy tarasu 7x3m. Zastanawiam się nad konstrukcją. Będę to robił raczej na słupach fundamentowych, bo jednak dość gliniany teren mam.
Posiłkuję się trochę Mariem Budowlańcem i on zrobił konstrukcję jak pod czołg: https://www.youtube.com/watch?v=GFikYjZjMGE
Słupy co 45cm, zabetonowane na głębokość bodajże 80cm. Z kolei legary dał dość wąskie - 45x90mm i bez kontrlegarów. Cienkie jak na tle innych mądrych głów z YT, bo niektórzy to dają i jakieś legary 7x14 i kontry 5x10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jaki jest złoty środek? Przyznam, że zależałoby mi na jak najchudszym zrobieniu konstrukcji, bo mam dość nisko położony domek + spadek działki w stronę tarasu, a co za tym idzie tworząc wysoki taras będę zmuszony robić jakieś schodki i inne badziewia, co trochę psułoby efekt.
Pozdr.
  • 13
Z kolei legary dał dość wąskie - 45x90mm i bez kontrlegarów. Cienkie jak na tle innych mądrych głów z YT, bo niektórzy to dają i jakieś legary 7x14 i kontry 5x10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@w00nski: mam krokwie na dachu co mają dokładnie 47mm szerokości
Dałbyś wiarę w to?

To trzeba policzyć i tyle. Jak walisz na oko to przewymiarowujesz
  • 0
@Bad_Wolf: no ja mam 45x220 i nie obawiam się o stabilność. słuszna uwaga w sumie ;) "Jak walisz na oko to przewymiarowujesz" lepiej przewymiarować, niż niedoszacować.

Przy okazji wołam @Djelon
@w00nski: Ja zrobiłem w wakacje taras taka L o głębokości 2.5m a łączna długość jakieś 15m. I ja do tego podszedłem nieco inaczej bo mi się wiertła w świdrze pomyliły :). Miałem robić z tymi tubami, ale zrobiłem za szerokie dziury. Pierwotny plan był, że zrobię otwory o średnicy 20cm wsadzę w nie tuby i je wypoziomuję, zaleje wsadzę pręt gwintowany i tyle, finalnie się skończyło, że zrobiłem otwory o średnicy
lobo - @w00nski: Ja zrobiłem w wakacje taras taka L o głębokości 2.5m a łączna długoś...

źródło: 20231001_152710

Pobierz
@lobo: Mirku, a sam mieszałeś beton czy kupiłeś z gruszki? Jak włałeś prosto w dziure w ziemi to też nie szło tego jakoś zwibrować pewnie. W same odwierty wrzucałeś jakiś gruz albo pręty?
Pewnie mnie taka zabawa czeka w tym/przyszłym roku wiec chetnie dowiem sie wiecej.
@Fudgehog: Sam mieszałem i wibrowałem takim wibratorem do betonu. Żadnych prętów ani gruzu na koło metr słupki robione. Ogólnie najgorsza część roboty to wiercenie w gliniastej i zakorzenionej glebie.
  • 0
@lobo: wracam do tematu, bo powoli się zabieram za robienie tego. te kontr legary z legarami łączyłeś jakimiś wkrętami krokwiowymi, po ukosie wkrętami zwykłymi o normalnej długości czy od boków mocowałeś kątowniki?

Jezeli dobrze zrozumiałem to na długości 2.5m pod legarami masz 3 stopy (czyli na 1.25m jest ta środkowa) i taki układ powtarzany z legarami co 80-90cm, tak?

A taras 2.5m nie za krótki? jak wrażenia?
@w00nski: kontry nawiercałem na środku i przykręcałem długim wkrętem ciesielskim do krokwi. Krokwie mam grube bo koło 14cm na chyba 7, 8albo 9cm (nie pamiętam dokładnie)

Tak na 2.5m są 3 stopy i co jakieś 80-100 cm jest powtarzany

2.5m nie jest dla mnie za krótkie zrobiłbym 3m, ale ograniczała mnie odległość od płotu.
  • 0
@lobo: wszystko jasne. Robię podobnie i chciałbym zrobić 3m głębokość (szerokość), czyli rozstaw byłby co 1.5m, ewentualnie dorzucić czwarta podporę.