Wpis z mikrobloga

Szukam zasilacza LED stałonapięciowego z niskim czasem startu (czy jakkolwiek startup time by się tłumaczył).

Jest w ogóle szansa na znalezienie czegoś co zadziała szybciej niż w 0.5s?

Meanwell serii LPV dla małych mocy (do 60W) ma podane w specyfikacji 500ms, ale przy 150W to już bodajże 2000ms. Teraz mam jakiś gownozasilacz i jak nic mam te 2-3s opóźnienia co przy każdym włączeniu mnie #!$%@?.

#led #elektronika #elektryka
  • 19
  • 0
@gorzki99: myślałem nad tym, są jakieś minusy poza pewnie minimalnym zużyciem prądu przez ciągle włączony zasilacz?

jak to najlepiej zrobić? jakieś przekaźniki?
myślałem nad tym, są jakieś minusy poza pewnie minimalnym zużyciem prądu przez ciągle włączony zasilacz?


@some_ONE: No to jedyny "minus"

Za starych czasow przy zasilaczach transformatorowych to bylo cos takiego jak "prad jalowy". Czyli mimo tego ze odbiornik nie byl podlaczony to i tak prad byl zuzywany.

Teraz przy zasilaczach impulsowych to sa smieszne wartosci. Ale zeby byla jasnosc - sa. Jak se jakis czas temu liczylem ile mi zezre ladowarka
  • 0
A co do rozwiazania technicznego to albo przekaznik albo zwykly wylaczcznik. Zalezy co chcesz uzyskac i jak tym sterowac.


@gorzki99: Na elektryce to #!$%@? się nie znam.

Teraz mam po prostu na ścianie włącznik i do szafy poprowadzony przewód do którego mam podłączony zasilacz. Żeby teraz tym włącznikiem ze ściany wyłączać zasilanie za zasilaczem, a nie przed, to co musiałbym zrobić? xD
Żeby teraz tym włącznikiem ze ściany wyłączać zasilanie za zasilaczem, a nie przed, to co musiałbym zrobić? xD


@some_ONE: Oj nie. Tak to nie zadziala :) Ten wylcznik ze sciany musisz miec caly czas wlaczony (tu za bardzo nie poczarujesz) a musisz pokombinowac cos za zasilaczem.

I teraz pytanie co chcesz. Jak chcesz wylacznik na scianie to musisz go zabudowac i pociagnac do niego kabelki.

Mozesz tez pokombinowac z bezprzewodowym ale
  • 0
@gorzki99: To może jednak dam radę żyć z opóźnieniem ~500ms i wezmę te meanwelle lpv ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W jednym miejscu potrzebuję 30W a w drugim coś w granicach ~100W, więc tak se pomyślałem, że może tam gdzie potrzebuję 100W to zamiast brać LPV o mocy 150W z 2000ms SETUP TIME (drogę długawo) wezmę 2x60W (mam tam kilka taśm led i przewody do każdej oddzielnie wyprowadzone).
  • 0
Oj nie. Tak to nie zadziala :) Ten wylcznik ze sciany musisz miec caly czas wlaczony (tu za bardzo nie poczarujesz) a musisz pokombinowac cos za zasilaczem.


@gorzki99: No w teorii mógłbym chyba tam gdzie mam włącznik połączyć przewody na sztywno z pominięciem włącznika. Do włącznika podłączyć jakiś bezprzewodowy przekaźnik, który z kolei komunikowałby się z przekaźnikiem za zasilaczem?
No w teorii mógłbym chyba tam gdzie mam włącznik połączyć przewody na sztywno z pominięciem włącznika. Do włącznika podłączyć jakiś bezprzewodowy przekaźnik, który z kolei komunikowałby się z przekaźnikiem za zasilaczem?

@some_ONE: Dobrze kombinujesz. Obecny wylacznik musialbys "na sztywno" pominac (albo zostawic po prostu caly czas w pozycji ON)

Ale nie do wylacznika przekaznik. Przekaznik (lub wylacznik) w miejscu gdzie masz podpiety zasilacz. pomiedzy kablami z wylacznika a podpieciem zasilacza.
  • 0
Ale nie do wylacznika przekaznik. Przekaznik (lub wylacznik) w miejscu gdzie masz podpiety zasilacz. pomiedzy kablami z wylacznika a podpieciem zasilacza.

Odpowiedz


@gorzki99: Ale idealnie to ja chciałbym móc dalej sterować tymi ledami z tego samego miejsca gdzie mam teraz włącznik na ścianie.
Więc jeśli w puszce z włącznikiem przewód do zasilacza bym podłączył do przewodu idącego z rozdzielnicy z pominięciem włącznika to zasilacz byłby cały czas włączony.

W takiej sytuacji
Więc jeśli w puszce z włącznikiem przewód do zasilacza bym podłączył do przewodu idącego z rozdzielnicy z pominięciem włącznika to zasilacz byłby cały czas włączony.


@some_ONE: Tak

W takiej sytuacji żeby móc jednak wyłączyć zasilanie już na przewodach za zasilaczem nie potrzebuję wsadzić do puszki jakiegoś przekaźnika, który z kolei sterowałby drugim przekaźnikiem/sterownikiem (jak zwał tak zwał) podłączonym do wyjścia zasilacza?


W puszce nie. Zasilania zasilacza nie masz doprowadzonego do puszki.
gorzki99 - >Więc jeśli w puszce z włącznikiem przewód do zasilacza bym podłączył do p...

źródło: Screenshot_130

Pobierz
  • 0
@gorzki99: No to chyba się rozumiemy.

Tylko właśnie szukam sposobu jak teraz tym włacznikiem (czy wyłącznikiem, jeden pies) na ścianie przerwać wyjście z zasilacza. Kabli z wyjścia zasilacza nijak do puszki doprowadzonych nie mam, dlatego zacząłem myśleć o jakimś bezprzewodowym przekaźniku, gdzie włącznikiem na ścianie zmieniam stan przekaźnika w puszce, a później jakaś automatyka (home assistant albo coś takiego) zmienia stan przekaźnika/sterownika na wyjściu zasilacza.
Tylko właśnie szukam sposobu jak teraz tym włacznikiem (czy wyłącznikiem, jeden pies) na ścianie przerwać wyjście z zasilacza


@some_ONE: Nie da sie.

Fizycznie niewykonalne. Chociaz... jakbys zmostkowal zasilanie zasilacza i wykorzystal wylacznik jako bezprzewodowy to jest do ogarniecia. Mam tak zrobione swiatlo w sypialni - bezprzewodowym wylacznikiem.

Czyli zamiast obecnego wylacznika montujesz bezprzewodowy - sterownik podpinasz pry zasilaczu - miedzy zasilaczem a kabekami ze zmostkowanego wylacznika i dziala :)
@some_ONE dobre zasilacze impulsówe mają pobor jałowy w mW, w zasadzie nic ci da się zmierzyć licznikiem czy watomierz em typowym - więc tym bym się nie przejmował
@some_ONE: A ile idzie żył z puszki w stronę zasilacza? Bo jak masz 3 to idzie ogarnąć to co chcesz, czyli użycie włącznika na ścianie do przełączania wyjścia zasilacza z użyciem przekaźnika sterowanego 230V AC, który by łączył wyjście zasilacza dalej do ledów. Wtedy łącznikiem byś puszczał fazę na idący w stronę zasilacza, a nieużywany, przewód PE. Tylko dobrze by było go z obu stron oznaczyć brązową taśmą żeby potomni wiedzieli
atehxx - @some_ONE: A ile idzie żył z puszki w stronę zasilacza? Bo jak masz 3 to idz...

źródło: łącznik ścienny jako za zasilaczem

Pobierz
  • 0
@masqu88: 30ms to ma hold up time przy pełnym obciążeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
setup ma 1000ms

pzoa tym coś wczoraj wieczorem źle patrzyłem i meanwell lpv 150w ma też 500ms setup a nie 2000, już dzisiaj go zamówiłem, zobaczę jak to będzie wyglądało i najwyżej zwrócę