Wpis z mikrobloga

Luty
Namiętności i emocje


3 lutego
Źródło niepokoju


Za każdym razem, gdy widzę zaniepokojonego człowieka, zastanawiam się, czego pragnie. Jeśli nie chce czegoś, co pozostaje poza jego kontrolą, to po co się martwi?
— Epiktet, Diatryby, 2.13.1

Wyobraź sobie ojca zaniepokojonego o dzieci. Czego chce? Świata, w którym zawsze jest bezpiecznie. Na czym zależy zapalonemu podróżnikowi? Na dobrej pogodzie i na tym, by korki się skończyły, aby zdążył na lot. Co jest ważne dla zdenerwowanego inwestora? To, aby na rynkach znów pojawiły się wzrosty i aby inwestycje przyniosły zyski.

We wszystkich tych scenariuszach powtarza się pewna rzecz. Jest nią, zgodnie ze słowami Epikteta, pragnienie czegoś, co pozostaje poza naszą kontrolą. Zdenerwowanie, podekscytowanie, nerwowe przestępowanie z nogi na nogę. Te intensywne, pełne bólu i niepokoju momenty to chwile, w których jesteśmy najbardziej bezradni i zależni. Spoglądamy na zegar, na ceny akcji, na inne kolejki, na niebo, jakbyśmy byli wyznawcami sekty religijnej, którzy wierzą, że bogowie losu tylko wtedy dadzą nam to, czego chcemy, jeśli poświęcimy spokój ducha.

Gdy dziś zauważysz, że się denerwujesz, zadaj sobie następujące pytania: Dlaczego zaciska mi się żołądek? Czy rządzę tu ja, czy mój lęk? I najważniejsze z nich: Czy niepokój daje mi jakiekolwiek korzyści?

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 19