Wpis z mikrobloga

@zasadzka01: no jest niebezpiecznie, oblodzony śnieg, dwóch ludków kilka dni temu zjechało sobie kilkaset metrów dół na skały, nawet filmik widziałem jak jeden jedzie i krzyczy ratunku hamując paznokciami
  • Odpowiedz
@zasadzka01 to teraz nie jest najlepszy moment na wyjście w zimowe gory. Raki lub lepsze raczki i czekan jak w Tatry oraz przynajmniej umiejętność posługiwania się czekanem jeśli potkniesz się o raki co nie jest niczym niezwykłym jeśli pierwszy raz się je założy. Są szklane góry, lodowisko. Oczywiście jeśli oceniasz swoje umiejętności i doświadczenie ok to spoko, ale trzeba mieć na uwadze że niezbyt przyjemne warunki teraz. Ja ci nie polecę jako
  • Odpowiedz
właśnie GOPR opisuje warunki ale jakoś nie ostrzega Tylko prosza o ostrożność a to dla mnie mało konkretna informacja


@zasadzka01: A to pan książę wymaga osobistego poselstwa od mości goprowców? Xd ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Krol_Karo Ja nie czytam na co dzień tych komunikatów ale sobie wyobrażam że jak zalecają że jak proszą o ostrożność to to jest niski poziom zagrożenia bo mogliby też napisać że zalecają żeby nie wchodzić albo nawet że bezwzględnie nie powinno się wchodzić,. Prośba o ostrożność to dla mnie komunikat że Ubierz się dobrze Załóż raczki i dasz radę
  • Odpowiedz
@zasadzka01 bo takie komunikaty nie wyglądają tak, że ktoś mówi „dzisiaj można wchodzić a jutro już nie można”
Samemu trzeba umieć podjąć decyzję, często na podstawie warunków już na szlaku. Zawróć to nie wstyd, a nie jedno życie by to uratowało.
  • Odpowiedz
@zasadzka01 jest lawinowa jedynka czyli luz, najgorzej jest z wiatrem, który przekracza 100km/h i nie widać na horyzoncie poprawy. Ja na twoim miejscu bym siedział na dupie skoro to ma być pierwsza wyprawa w zimę.

Wchodziłem na skrzyczne przy wietrze w okolicach 50km/h właśnie przy pierwszej wyprawie w zimę i nigdy więcej. Jeszcze jak pada deszcz lub śnieg przy takim wietrze to już w ogóle.

Raz doświadczyłem wiatru 100-120km w Tatrach na
  • Odpowiedz
@zasadzka01: z doświadczenia powiem tak - jeśli chodziłeś w zimie to wiesz na co musisz się przygotować. Jeśli nie chodziłeś to polecam spróbować Szrenicę i przekonać się o co chodzi. Opinie Grażynek i Mariuszków z nadwagą zlewałbym na starcie. GOPR ostrzega dlatego żeby odstraszyć ludzi, którzy mieliby ochotę pchać się tam bez doświadczenia - w ten sposób zwiększają szanse na to, że na szlaki wyjadą osoby doświadczone.
  • Odpowiedz
@zasadzka01: nie wiem co to znaczy niezabezpieczenie. Lawinowo? Niebezpiecznie, bo nie jestem przygotowany sprzętowo? Niebezpiecznie, bo nie mam doświadczenia? Każdy ma inną definicję niebezpieczeństwa. Dla jednego wystarczająco odstraszające będzie oblodzenie na Szrenicy, dla innego dopiero trójka lawinowa od 1800m n.p.m.
  • Odpowiedz
  • 0
@whoru dla mnie teraz niebezpiecznie, to jak są oblodzenia w miejscach gdzie jedno niekontrolowane poslizgnoecie mozw się skończyć śmiercią. I jak takich miejsc jest dużo. Jak jest ślisko ale szeroko lub jest się czego trzymać żeby nie spaść No to już nie jest tak źle
  • Odpowiedz
@zasadzka01: to masz odpowiedź. Normalnie bym powiedział, że kup sobie raczki i raki od razu najlepiej i bzikaj, ale widzę, że pierwszy raz się pchasz w góry zimą to kup sobie po prostu raczki i idź na Szrenicę. Na zdrowie ci to wyjdzie.
  • Odpowiedz
  • 0
@whoru no takie gdzie jest wąsko, ślisko i nie ma jakiegoś łańcucha żeby się trzymać na przykład :) ale mniejsza o to. Znasz jakieś szlaki alternatywne, lżejsze, gdzie będą fajne widoczki? Baza w Karpaczu.
  • Odpowiedz