Wpis z mikrobloga

#prawo #pocztapolska
Mireczki taka sytuacja. Do mojego niepełnoletniego dziecka (ukończone 13 lat) przyszło pismo z sądu rodzinnego. A w zasadzie listonosz zostawił awizo.
Byłem wczoraj na poczcie, bo chciałem to odebrać.
Pani z okienka pokazała mi fakersa, bo tylko adresat może odebrać pismo z sądu. (Jestem prawnym opiekunem jako rodzic i mieszkam pod tym samym adresem). Powiedziała, że jak dziecko ma ukończone 13 lat, to ma przyjść z legitymacją szkolną i odebrać.
Dzisiaj dziecko poszło na pocztę. Inna pani pokazała mu fakersa, bo "niepełnoletni nie może odebrać poleconego".

Patrzyłem po googlu i jest mnóstwo artykułów, w tym bardzo nieaktualnych na ten temat, wzmianki o planowanych zmianach w przepisach jeszcze z 2018. Ale nie mogę znaleźć konkretnej podstawy prawnej.

#pomorze ktoś jak to jest w rzeczywistości?

kogo #!$%@?ć? Panią nr 1, panią nr 2, czy sąd?
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@dominowiak: no dobrze,
jest
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 6 maja 2020 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, które reguluje kwestię odbioru awizo.
Pytanie, czy postępowanie wszczęte przez sąd rodzinny jest postępowaniem cywilnym i to rozporządzenie dotyczy mojej sprawy?
  • Odpowiedz
@dominowiak: to postępowanie jest postępowaniem cywilnym, bo 1) sprawy rodzinne są sprawami cywilnymi w rozumieniu art. 1 k.p.c, 2) ustawa o o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich do postępowań w sprawach nieletnich odwołuje się do przepisów kodeksu postępowania cywilnego, w tym do doręczeń ( np. art. 28). Więc powinieneś powołać się na § 8 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia które znalazłeś, #!$%@?ć od góry do dołu kretynki, które siedzą w
  • Odpowiedz