Wpis z mikrobloga

Cześć, prowadzę JDG. Chce w tym roku przejść na ryczałt i chciałbym zaczerpnąć wiedzy jak wygląda kwestia PKD dla osoby, która wykonuje w pakiecie Adobe projekty graficzne do druku oraz karty produktów z danymi w wersji PDF, które są wykorzystywane przez handlowców oraz w różnych mediach.
Czy w tym przypadku (PKD 18.13.Z Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku) będzie odpowiednie? To jest 8,5% ryczałt i martwię się, że mogą się do tego doczepić. Opisałbym wtedy fakturę tak: Usługa związana z przygotowywaniem do druku oraz przygotowaniem plików z danymi (kart produktów) na użytek różnych mediów (18.13.Z)

Dla innej firmy montuje filmy (dźwięk oraz obraz), które potem publikują w różnych mediach i wykorzystują na targach itd.
Czy w tym przypadku PKD 59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi) będzie odpowiednie? To również ryczałt 8,5%.
Opisałbym wtedy fakturę tak: Usługi postprodukcyjne związane z nagraniami filmów oraz materiałów wideo (59.12.Z)

Niestety moja księgowa nie należy do najlepszych. (Jak sytuacja osobista się uspokoi to będę chciał w połowię roku ją zmienić)

#jdg #ryczalt #firma #ksiegowosc #podatki #praca #grafika #grafikakomputerowa
  • 8
@seb-zie: mogą się doczepić i pewnie się doczepią, skarbówka niechętnie przyznaje 8,5%. u mnie wydali interpretację na 12, oddałem to do sądu gdzie wygrałem ale oni się odwołali i czekam na rozprawę w NSA. sprawa ciągnie się już 1,5 roku dramat. opisanie faktury i kod pkd nie jest żadnym zabezpieczeniem. btw księgowa nie jest doradcą i nawet nie może doradzać podatkowo zgodnie z prawem
  • 0
@MrBudget: Tylko problem w tym, że właśnie tak to wygląda z mojej perspektywy. Nie chce wprowadzać nikogo w błąd, ale te PKD prawdopodobnie idealnie opisują to czym się zajmuje. Z drugiej strony jakie inne PKD mógłbym użyć (inne niż 8.5%)? Masz może jakiś pomysł? Z góry dziękuje za poświęcony czas.
@przem81: ryzyko poniesienia odpowiedzialności za wykonywanie czynności doradztwa podatkowego bez uprawnień grozi karą w wysokości 50 tysięcy zł. Żadna myśląca księgowań nie doradzi wprost który podatek wybrać, moze co najwyżej podliczyć warianty:)

@seb-zie pkd nie ma znaczenia, GUS nadaje pkwiu jak ich zapytasz z tym pismem od nich pytasz skarbówki o stawkę podatku
@MrBudget pysiu ale odpowiedzialność to są już inne pieniądze za usługi a nie 200 czy 400zl miesięcznie. I taka prawdziwa księgowa mgr ekonomii z certyfikatem MF ma taką wiedzę i może doradzać. Tylko nie chce. Niestety zawód uwolnili kilka lat temu i sprzątaczka może ci księgi prowadzić.
@przem81: jak wygra w sądzie to wezmie 8,5 % jak przegra to zostaje na 12, win win tak czy siak ;) imo warto powalczyć ale bez wyroku czy interpretacji nie szedłbym na 8,5