Wpis z mikrobloga

Szanowni Państwo,

Zamierzam przeprowadzić remont w moim mieszkaniu na ostatnim piętrze bloku spółdzielczego. Planuję wyburzyć część ściany nośnej o grubości 15 cm, o wymiarach 2,5 m wysokości i 1,35 m długości. Blok jest czteropiętrowy i wykonany z tzw. starej płyty zbrojonej.

Rozważam dwie opcje:
a) Wyburzenie części ściany, pozostawiając nadproże o długości około 135 cm i wysokości 50 cm.
b) Usunięcie 30 cm długości ściany na wysokość 2 m.

Chciałbym uzyskać informacje dotyczące procedur i wymaganych zezwoleń oraz dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia tych prac. Interesuje mnie również, czy ktoś miał już podobne doświadczenia i jakie były związane z tym koszty.

#remontujzwykopem #remont #budujzwykopem #budownictwo #architektura #budujzchaferem #wyburzanie
  • 20
  • Odpowiedz
@PapaRibel: na początek to musisz znaleźć kogoś z uprawnieniami kto potwierdzi że zburzenie tej ściany jest możliwe a potem papierki trzeba pozałatwiać, zgodę wspólnoty, projekt, pozwolenie na budowę i takie tam
  • Odpowiedz
@PapaRibel: Szanowny Panie, należy sporządzić stosowny projekt, a następnie z projektem, badaniami technicznymi, prawem własności lokalu oraz stosownym wnioskiem należy udać się następnie do spółdzielni lub urzędu. Może Pan też #!$%@?ć tę ścianę jak rasowy Janusz piętro niżej, prawdopodobnie i tak nikt się o tym nie dowie.
  • Odpowiedz
@PapaRibel: To ja powtórzę za kolegą @Winatuska chcesz wyburzyć część ściany nośnej w budynku nie swoim xd
No więc na pewno zgoda architekta, który to projektował czy tam takiego którego sam zatrudnisz, zgoda spółdzielni czy tam kto jest właścicielem budynku, zmiana projektu całego budynku itd. to absolutne minimum xd
Jak to zrboisz, złożysz sobie papiery w nadzorze budowalnym a ten stwierdzi czy możesz czy nie.

Nie mam pojęcia jak to wygląda
  • Odpowiedz
  • 0
Chciałbym go powiększyć o 1m długości, więc wyburzyć ścianę, odpowiedni do prześwitu a z drugiej strony zabudować go o 35cm
  • Odpowiedz
@PapaRibel: Nie rozumiesz, nie masz prawa naruszyć ściany nośnej a jak chcesz ją o 1cm zmniejszyć to idziesz, robisz projekt całego budynku etc. później zgłaszasz do nadzoru budowalnego a ten wydaje zgodę albo nie.
Dodatkowo budynek nie jest twój więc wątpię żebyś mógł sobie tak o bez właściciela to zgłaszać ale nie wiem jak to działa w blokach...

10cm różnicy może kosztować cały budynek zawalenie się więc nie, nie możesz sobie
  • Odpowiedz
@PapaRibel: W spółdzielni pracują ludzie, nie gryzą i z reguły chcą pomóc, tym bardziej w działach technicznych które się takimi sprawami zajmują, często polecą sprawdzonych wykonawców którzy temat ogarną.
Koniec spamu i konkrety:
1. Wizyta w Spółdzielni, dopytanie się o możliwość przeróbki ściany nośnej, bez ich zgody nic nie załatwisz.
2. Pozytywna ekspertyza techniczna sporządzona przez aktualnego członka okręgowej izby inżynierów budownictwa posiadającego uprawnienia konstrukcyjno budowlane bez ograniczeń sprawdzająca możliwość przeróbki
  • Odpowiedz
  • 0
@oleen dziękuję Ci do spółdzielni mam już zaplanowaną wizytę, teraz wiem z czym co się je. Plus minus jakie to mogą być koszty?
Przechodziłeś przez coś takiego?
  • Odpowiedz
Nie w bloku. Znam proces i prawo budowlane. Wszystko co ci wolno lub nie masz w prawie budowlanym i rozporządzeniach. Z twojej perspektywy prawdopodobnie wystarczy, że zatrudnisz osobę która sporządzi ci ekspertyzę, projekt i poprowadzi budowę, ona zajmie się też papierkologią której niestety nie da się przeskoczyć, chyba że chcesz być odpowiedzialny za katastrofę budowlaną... Porozmawiaj rzeczowo w Spółdzielni oni cię dalej poprowadzą. Uzasadnij w miarę rozsądnie konieczność przebudowy to też może
  • Odpowiedz
@PapaRibel: masz dwie opcje:
1. Rozsądna - znajdź kogoś ogarniętego kto się tym zajmie za odpowiedni $$. Zacznij od biur projektowych.
2. Wstaw prefabrykat belkę i siedź cicho.

A wszystkie komentarze ponad moim, no poza @oleen i kilkoma innymi urywkami, możesz schować na regał z bajkami dla dzieci.
  • Odpowiedz
  • 0
@PapaRibel aż mi się przypomniało jak na studiach miałem takiego doktorka od właśnie konstrukcji i on mawiał:"Róbcie tak, aby prokurator wam nie groził". XD
  • Odpowiedz
@PapaRibel
Ważne jest, że to ostatnie piętro plus ściana 15 cm niekoniecznie jest nośna @ollen dobrze napisał. Ściany nośne są własnością całej wspólnoty, więc przede wszystkim zgoda wspólnoty. Jeśli budynek jest na terenie Wrocławia to mogę się podjąć formalności (jestem arch. Z uprawnieniami i działam z branżystami na terenie Wrocławia, kotliny Kłodzkiej). Bez zgody odradzam. Z dużym prawdopodobieństwem jak zaczniesz przebudowę to jakiś sąsiad przyjdzie sprawdzić co robisz :)
  • Odpowiedz