Wpis z mikrobloga

Jakie są powody ZA racjonalizmem, ZA byciem racjonalnym? Co dla was znaczy?

Czy to nie jest tak, że rozum nie potrafi podążać za tym co właściwe? Jestem w stanie wyobrazić sytuację, gdzie tak nie jest.
Rozum może określić sytuacje, ale żeby podążyć za tym co właściwe, wymagane są odpowiednio silne odczucia moralne.

#filozofia #ekonomia #matematyka #etyka
  • 3
  • Odpowiedz
@pyroxar: wybory racjonalne to nie koniecznie wybory obiektywnie optymalne. Mogą być one optymalne z subiektywnego punktu widzenia, szczególnie jeśli opisywane wybory dotyczą zagadnień ekonomicznych. Dla jednego iphone będzie lepszy niż samsung, dla innego odwrotnie i każdy z nich mógł przy zakupie podjąć racjonalną, przemyślaną decyzję.
Ogólnie w kontekście ekonomicznym wybór racjonalny to wybór najlepszego możliwego rozwiązania (przy niepełnej informacji rynkowej, co ma zawsze miejsce czasami jest tylko mniej lub bardziej niepełna)
  • Odpowiedz
  • 1
Być racjonalnym to postępować rozumnie według zweryfikowanych zasad czy źródeł


@Wojciech_Skupien: zauważyłem, że owe zasady są takie, że odciągają od moralnych działań, bo się nie opłaca, albo lepiej mieć spokój niź walczyć z systemem

Albo wszelkie regulaminy, nie są jakiś nieskończonym dobrem, tylko czyjąś wolą, narzucaną od szablonu, często bez patrzenia na indywidualne sytuacje, nie jestem fanem brania ich na poważnie, o ile nikt mnie nie zmusza.

wybory racjonalne to nie
  • Odpowiedz