Wpis z mikrobloga

Mirki mam mega problem z moim nowym PC.

Wszystko działało pięknie przez około miesiąc, dzisiaj włączam komputer jak zwykle, normalnie się wszystko zaświeciło itd, ale nie ma obrazu. Korzystałem póki co tylko z karty zintegrowanej z procesora, ale podłączyłem też GPU i nic, zmieniłem również ram, włożyłem w inne sloty i dalej czarny ekran.

Zresetowałem BIOS i nic sie nie dzieje.

Jedyne co zauwazylem, że przy starcie komputera miga na płycie głównej czerwone diody, są 4:
- DRAM
- CPU
- VGA
- BOOT

jak działał normalnie to diody się zaświecały i znikały, teraz zauważyłem, że dioda CPU minimalnie mruga przy włączaniu ale nie zapala się w pełni, tak jakby problem był z CPU?

dodam, że korzystam z therlarlight płytki do procesorów na LGA 1700, możę za bardzo przykręcilem albo za słabo?

Co myslicie o tym? Ale póki to sprawdze chce sie Was poradzić, bo może nie bede musiał sciagac chłodzenia.

i5 12600k
ASRock Z790M PG Lightning DDR4
32GB DDR4
RM850x Corsair

#komputery #informatyka #pcmasterrace
  • 34
  • Odpowiedz
@To_The_Moon: najpierw trzeba zdemontować i popodłączać wszystko jeszcze raz. to się wydaje głupie, ale te kable, styki czy piny nie zawsze łączą choć niby powinny, magia normalnie.
ja np. miałem problem z niskim transferem przez SATA III bo kabel nie łączył jak trzeba.
z USB-C jest taka sama magia xD
  • Odpowiedz
  • 0
@Elberus: czyli wszystkie kable odpiąć i podpinać na nowo?

Generalnie problem chyba sie wzial z tego, że przy uruchomieniu kompa nie poczekałem aż sie uruchomi tylko od razu podpiąłem dysk SSD na frontalne USB 3.0 (zwykle podłączałem go jak komputer sie już włączyłem a tym razem zrobiłem to jakby w trakcie naciskania na włącznik)

czy mogło to mieć wpływ, jakieś przepięcie?
  • Odpowiedz
@To_The_Moon: ciężko mi powiedzieć, ja z moją płytą gigabyte też miałem różne problemy z bootloopem itp. ale ostatecznie zawsze wstawała po wielkich mękach i trudzie, resetowaniu, odłączaniu zasilania itp.
raz to nawet uwaliło mi windowsa i nie chciał się zbootować.
a bios na pewno zresetowałeś jak należy? podobno jeszcze jest taki motyw, że te płyty bardzo długo się uruchamiają pierwszy raz po resecie biosu
  • Odpowiedz
  • 0
@Elberus: a jak się powinno resetować bios?

Na płycie głównej są 2 pini, zwarłem je i komputer sie wyłączył.

Teraz po tej operacji świecą się dwie diody na płycie głównej VGA i BOOT i głosniczke wydaje dzwieki jak wyżej.

Wyciagłem też baterie i zostaiwłem kompa na pare minut bez prądu
  • Odpowiedz
@To_The_Moon: nie wiem jak to jest w AssRocku, w gigashite mam dwa biosy więc zawsze jakoś ten szajs zostaje zreanimowany w końcu gdy coś mu odbije bez wyraźnego powodu, ale czasami już traciłem nadzieję
  • Odpowiedz
@To_The_Moon:

Na płycie głównej są 2 pini, zwarłem je i komputer sie wyłączył.

Jeśli zwarłeś na włączonym komputerze. To nie mam dobrych wieści - płyta mogła "umrzeć" i bez serwisu się nie obejdzie. BIOS resetuje się na wyłączonym i najlepiej odłączonym komputerze od zasilania.
  • Odpowiedz
@To_The_Moon: Zajrzałem do instrukcji - BOOT oznacza że masz problem z dyskiem (albo padł, albo się wysunął, cokolwiek, w każdym razie nie działa poprawnie). VGA wiadomo, że kartą (może nie podłączyłeś zasilania). Jak się nie świecą od proca i ramu to znaczy, że działają poprawnie.
  • Odpowiedz
@To_The_Moon: ten zasilacz ma modularne (odpinane) okablowanie? Weź sprawdź wtyczkę EPS w lewym górnym rogu płyty głównej czy dobrze siedzi. Priorytetem jest obsadzenie gniazda ATX12V1 czyli tej lewej części. Sprawdź tak samo po stronie zasilacza czy wszystko dobrze siedzi.

Poza tym - przy diagnozowaniu problemu komputer odpalasz w minimalnej konfiguracji, czyli: obsadzony procesor, obsadzona pamięć RAM (wystarczy jedna kość), bez karty graficznej (skoro masz integre wbudowaną w procesor) oraz bez podpiętych
  • Odpowiedz
  • 0
@prawilnik: odłączyłem dyski itd, ale i tak powinien się obraz pojawić.

Karty GPU nie mialem wcześniej, działałem na integrze w 12600k

i dziwne, że jest 5 piknięć, oznacza to niby problem procesora, no ale tak jak mówisz, lampka gaśnie więc nie powinno być z nim problemu
  • Odpowiedz
  • 0
Weź sprawdź wtyczkę EPS w lewym górnym rogu płyty głównej czy dobrze siedzi


@strusmig: sprawdzałe, wypiniałem i wpinałem kilkakrotnie, nawet główną tą dłuższą wtyczkę wyciągałem.

Odnośnie tej płytki Thermalright to zwróciłbym jedynie uwagę na to żeby podczas dokręcania robić to równomiernie "na krzyż" - tak żeby nie dokręcać pojedynczych śrub na maksa tylko każdą z nich równomiernie :)


@strusmig: tak, zawsze tak robię by docisk był równomierny.

Zdjałem chłodzenie i
  • Odpowiedz
  • 0
odnośnie resetu pamięci CMOS od BIOSu to tutaj masz opisaną procedurę dla twojej płyty głównej.


@strusmig: to niestety zrobiłem to źle, bo przy włączonym komputerze. Czyli uwaliłem płyte główną?
  • Odpowiedz
  • 0
@strusmig: @prawilnik @Elberus

zmieniłem teraz zasilacz i to samo

brak obrazu, 5 bip z głośniczka płyty i świecące VGA i Boot

nie pomogło też zainstalowanie GPU, nie ma znaczenia czy integra czy GPU.

Generalnie sprzęt jest na gwarancji więc mogę wysłać do x-kom, pytanie tylko czy to jest grafika czy procesor.

Czy lepszym wyborem będzie kupno nowego procka czy płyty by to sprawdzić? Ceny raczej podobne
  • Odpowiedz
@To_The_Moon zwarcie pinów przy włączonym kompie na pewno nic nie uszkodziło.
Problem u Ciebie jest po stronie samej płyty głównej, bo procedura POST przechodzi do końca.
Spróbuj jeszcze wyjąć baterię na 30sec i potem włóż ją ponownie odpalając kompa i poczekaj wtedy z 2 minuty.
Powinny przejść 2-3 restarty kompa i na końcu pojawić się obraz UEFI.
Jak nie pokaże obrazu, to oddaj płytę do serwisu.
Jeśli chcesz sprawdzić na własną rękę,
  • Odpowiedz
zwarcie pinów przy włączonym kompie na pewno nic nie uszkodziło.


@To_The_Moon : potwierdzam - jeśli zwarłeś właściwe piny CLRMOS (nawet w trakcie działania komputera) to na pewno nie mogło to uszkodzić płyty głównej. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że płyta z założoną zworką na CLRMOS w ogóle nie wystartuje po naciśnięciu przycisku "Power". Po zdjęciu zworki startuje bez żadnych problemów.

Jeśli chcesz sprawdzić na własną rękę, to kup najtańszego celerona lub pentiuma
  • Odpowiedz
  • 0
Powiedz jeszcze ile masz kości pamięci RAM. Jeśli masz 2 kości po 16 GB to obsadź gniazda A2 i B2, czyli licząc od strony procesora:

- puste gniazdo,

- kość 1,

- puste gniazdo,

- kość 2.


@strusmig: zrobiłem dokładnie jak piszesz, do tego wszelakie różne konfiguracje.

Sciągnąłem też procesor 2 razy, sprawdzałem pod mocnym światłem czy wszystkie piny ok.

żeby nie zostać bez kompa kupiłem nowa płytę: Asus Prime B660m,
  • Odpowiedz
Albo inaczej, jaka Waszym zdaniem firma jest najlepsza?


@To_The_Moon: najlepsza jest ta co działa ;), nie ma czegos takiego jak najlepsze, najgorsze, niektore serie gigabyte byly slabe, assrocki tez, jedyny producent ktorego bym nie dal duzo hajsu to asus, #!$%@? robia #!$%@? grafy i ich mobo sa chyba najdrozsze na rynku

imo to jesli mobo ci wybeepuje problem z cpu to raczej nie jest to plyta, przyjdzie ci assrock to zobaczysz,
  • Odpowiedz