Wpis z mikrobloga

Mam mały problem a raczej pytanie natury prawnej.
Razem z bratem odzieczyliśmy samochód po zmarłym rodzicu, 50/50. Dogadaliśmy się, że ja go wezmę i spłacę brata w połowie. Jak to zrobić w kwestii urzędowej? Najpierw zarejestrować nas obu a potem przerejestrować czy też wystarczy akt darowizny tej części spadku przed rejestracją i z tym dokumentem rejestracja tylko na mnie?
#pytanie #prawo #samochody
  • 7
  • 0
@gorzki99: już jesteśmy po notariuszu i jest wystawiony akt dziedziczenia na nas. Mówisz żeby jeszcze raz do niego iść w tej konkretnej kwestii?
@Frogi: Podobna sytuacja byla u mnie w rodzinie. Babcia zmarla. jej mieszkanie odziedziczyly 2 corki. Moja matka i jej siostra.
U notariusza moja matka splacila czesc swojej siostry i mieszkanie przeszlo na nia (a de facto na moja siostre)
@Frogi: jak już macie akt poświadczenia dziedziczenia, to musicie podpisać umowę o dział spadku, na podstawie której dokonacie działu spadku w ten sposób, że samochód nabywasz ty, za spłatą brata.

Umowa o dział spadku dotycząca samochodu nie wymaga formy notarialnej (ani poświadczenia podpisu, ani aktu notarialnego). Wystarczy więc, że umowę taką podpiszecie między sobą w zwykłej formie pisemnej i akt poświadczenia dziedziczenia razem z tą umową będzie podstawą do przerejestrowania samochodu