Wpis z mikrobloga

Mam mikrotika 4011 w domu. Kupilem sobie wkladke na sfp+ mimo, ze zestawia mi sie na 1Gbps bo karta w kompie tylko tyle obsluguje to zauwazylem jakby sam internet i obsluga po sieci dzialala lepiej, spranwiej i szybciej nizeli normalnie przez standardowe zlacza ethernet, ktore mam notabene zajete. Na diagramie routera ewidentnie widac, ze SFP ma bezporednia linie 10gbps do procesora a w przypadku zlacz ethernet idzie to przez 2.5gbps switch stad pewnie moje odczucia ze wszystko dziala delikatnie mowiac szybciej. Dobrze mysle czy to tylko moje odczucia?
#mikrotik #siecikomputerowe #informatyka #router
  • 3
@malkontent2023: tak, dlatego jak składasz domowy serwer to kartę 10gbe zawsze wkłada się do pcie na liniach cpu. I tutaj jest zazwyczaj ten problem że jest mało płyt głównych mające 2x pcie x8 do cpu pod amd am4 znalazłem w normalnej cenie 2 takie płyty do 1000zł.
@malkontent2023: Wrzuć mu soft 7 jeśli jeszcze nie masz. Powoli staje się stabilny i przede wszystkim wykorzystuje więcej możliwości procesora arm, co również zwiększa jego odczuwalną prędkość w routingu