Wpis z mikrobloga

Witam, buduje dom i myśle nad systemem SmartHome

Moje zapotrzebwoanie:

1. Oświetlenie
Automatyczne włączanie i wyłączanie świateł
Regulacja jasności natężenia światła
2. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja
Zautomatyzowanie regulacji temperatury w domu na podstawie harmonogramu
Dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach
3. Zabezpieczenia
System monitoringu z możliwością zdalnego podglądu
System alarmowy
Czujniki otwarcia okien i drzwi
Czujniki ruchu
Czujniki zalania
Czujniki dymu
4. Energia
Monitorowanie zużycia energii
Możliwość zdalnego odcięcia poszczególnych odwodów lub całego budynku
5. Zdalny dostęp
Zdalne sterowanie drzwiami garażowymi
Zdalne sterowanie bramą wjazdową
Otwieranie bramy wjazdowej automatycznie na podstawie geolokalizacji
6. Ogród
Automatyczne włączenie i wyłączenie świateł
7. Zasłony i żaluzje fasadowe
Programowane otwieranie i zamykanie zasłon w zależności od pory dnia
Programowane otwieranie i zamykanie żaluzji w zależności od pory dnia
8. Automatyczne system czyszczenia:
Integracja inteligentnych robotów z systemem SmartHome

Co jeszcze można zautomatyzować? I na jaki system się decydować? Tworzyć system przez HomeAssistant czy jednak iść w coś gotowego Tuya, Supla, Grentom?

#smarthome, #iot, #automatyzacja
  • 9
Otwieranie bramy wjazdowej automatycznie na podstawie geolokalizacji


@Saganeiro: Głupi pomysł.

Tworzyć system przez HomeAssistant czy jednak iść w coś gotowego Tuya, Supla, Grentom?

Jak zadajesz takie pytanie tzn., że sam tego nie zrobisz.
  • 0
Dzięki, Twój komentarz nic tu nie wniósł. Ale dzieki.

Otwieranie bramy wjazdowej automatycznie na podstawie geolokalizacji

Powiedz prosze dlaczego to fłupi pomysł? Wracam do domu, jestem 100 metrów od domu i mam trigger który uruchamia otwieranie bramy. Efekt? Od razu wjeżdzam autem na podwórko a nie stoje i czekam aż brama się otworzy.

Jak zadajesz takie pytanie tzn., że sam tego nie zrobisz.

Jestem w stanie zrobić to sam. Problemem jest
@Saganeiro: mam większość tych automatyzacji, wszystko spięte lokalnie w HomeAssistant. Urządzenia zupełnie różne, od Supli po Zigbee. Największym minusem HA to jest to, że nie jest to samograj. Wymaga ciągłej uwagi ;-) Jeśli nie lubisz grzebać przy takich tematach, to musisz szukać gotowych rozwiązań.
Wszystkie twoje zapotrzebowania możesz jedynie zrealizować przez Home Assistant, będziesz niezależny od poszczególnego systemu.
Od Razu buduj swój smart na Zigbee a najlepiej przez Zigbee2MQTT.
- Wszystko lokalnie
- Automatyzację będą działały pomiędzy Tuya, Supla, Grentom

Co jeszcze można zautomatyzować?


Skrzynka na listy- powiadomienie
Wywóz śmieci - powiadomienie
Auto - ładowanie, przebieg, spalanie itp.
Zraszacze/podlewanie
Raport - dzienny, powiadomienie o stanie domu kiedy go opuścisz ( sprawdzi zamkniecie okień, drzwi, itp.)
Sterowanie
WykoZakop - Wszystkie twoje zapotrzebowania możesz jedynie zrealizować przez Home Ass...

źródło: ScreenShot_20240125162420

Pobierz
Automatyczne włączanie i wyłączanie świateł


@Saganeiro: Jak budowałem to chciałem tak samo, ale trzeba pamiętać, że budując samemu takie rozwiązanie jest się za nie odpowiedzialny. Po dłuższej głębszej analizie uznałem, że podstawowe rozwiązanie chcę, żeby jednak było klasyczne. Tam gdzie weszła automatyka to dodatkowe, uzupełniające światło lub ciągi komunikacyjne (ale też nie wszędzie).

Projektowanie to fajna sprawa, ale nie zawsze w rzeczywistości to takie fajne.

Możliwość zdalnego odcięcia poszczególnych odwodów
  • 0
A używając HA jak często macie z nim kłopoty typu zawiecha, brak komunikacji etc.? Bo ja sobie poradze ale jak żona zostanie w domu i cośby sie stało to mam przekichane.
jak często macie z nim kłopoty typu zawiecha, brak komunikacji etc.?


@Saganeiro: moje doświadczenie mówi, że wraz ze rozbudową tego co się ma w domu zaczyna się problem z wydajnością mini komputerków. Raspberry Pi (w szczególności na karcie SD) to już sobie w ogóle nie daję rady na dłuższą metę. Szybko rośnie apetyt też na Grafanę, bo to realnie pomaga w analizach. I nagle się okazuje, że potrzeba ciut lepszego sprzętu
@Saganeiro: a ja odradzam wszystkie kitajskie wynalazki typu tuya itd. kitajce ci wyłączą chmurę i zostaniesz w dupie :)
jestem zwolennikiem i orędownikiem systemu #knx i to też polecam. Wszystko działa niezależnie od chmur - od aktorów po włączniki.Jak jeden podzespół padnie to reszta działa bez problemu bo to system zdecentralizowany. To jest system automatyki budynkowej a nie jakieś wynalazki instalaowane na raspberry. Jak jesteś na etapie elektryki to nawet bym