Wpis z mikrobloga

Mam domek jednorodzinny w którym źródłem ogrzewania jest kocioł na ekogroszek. Regulacja temperatury w domu polega na bieganiu do kotłowni i kręceniu zaworem 4-drożnym. Czy taki pięć można jakoś zautomatyzować pod HA?#homeassistant #smartdom #smarthome
  • 22
  • Odpowiedz
@Szym3kSzym3k: jeśli chodzi o sterowanie zaworem to raczej tak - jeśli chcesz DIY to wystarczy serwo sterujące zaworem podpięte do HA i parę czujników temp, a w HA robisz sobie automatyzacje - za ciepło zrób zimniej, za zimno zrób cieplej (: są też "smart" zawory, ale te są drogie, głupie i wolne (akurat do mojego zastosowania, bo sam mam takie diy rozwiązanie u siebie)


Z regulacją temp. bezpośrednio na
  • Odpowiedz
@Szym3kSzym3k: Sterownik kotła powinien mieć opcję:
- pomiary temperatury na wyjściu z kotła, za zaworem 4 drogowym
- sterownia zaworem 4 drogowym.

Kupujesz czujnik, kupuje mechanizm sterowania zaworem i podłączasz do
  • Odpowiedz

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Szym3kSzym3k ktoś ci tyle januszowych bzdur naopowiadał, że szok. Jak myślisz po co montuje się termostaty na grzejniku? Raczej nie do ozdoby i pi co trzymać wysoka temperaturę na piecu by potem przepływem ograniczać grzanie? Gdzie sens logika i ekonomia?
  • Odpowiedz
  • 0
@sberatel: w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Temperatury wysokiej nie mam bo 55 stopni - to jest też woda użytkowa. Termostaty są otwarte na max, regulacji dokonujemy zaworem 4 drogowym. Rozumiem, że to źle postępowanie?
  • Odpowiedz
@Szym3kSzym3k: to nie jest do końca prawda co mówi instalator chyba, że… sknocił instalację. 10 lat mieszkałem z ekogroszkiem :)

Więc tak, wszystko zależy jak jest zrobiona sekcja pompki obiegowej. Jeżeli jest elektroniczna to sama wyczuje opór (bo zawór się przymknie) i zmniejszy obroty. Inne rozwiązanie to bypass co pompka mając opór na grzejniku część wody puści przez niego.

10 lat stosowałem zawory na grzejnikach i 0 problemu. A zaleta
  • Odpowiedz
  • 0
@sberatel: @sirgorn @mirekwirek tylko z drugiej strony, np. jeżeli zawór 4-drogowy mam ustawiony na poziom 3 w domu temperatura mi odpowiada. Jeżeli temperatura na zewnątrz wzrośnie termostaty na grzejnikach automatycznie się przymkną żeby utrzymać żądaną temperaturę. W takim wypadku wszystko będzie ok. Natomiast jeżeli na zewnątrz temperatura spadnie to i tak będę musiał iść do kotłowni żeby ustawić zawór 4-drogowyvna wyższa wartość. Jeżeli tego nie zrobię niby w
  • Odpowiedz
@Szym3kSzym3k:

Czemu byś się nie pakował w sterowanie kotłem przez HA?

- sterownik natywnie ma histerezę i/lub PID i potrafi "to robić" i tylko to. Nikt nie grzeje wody na kawę w garnku, bo od tego jest czajnik :-)
- Temperatura w domu powinna być zależna od kotła i jego sterownika bez żadnych przerw. HA i potrzebna komunikacja z czujnikami powoduje więcej miejsce na ewentualne usterki w łączności etc.
- Mając sterownik ustawisz tylko zmienne, steronik ma całą mapę zależności już w sobie -w HA musiałbyś to
  • Odpowiedz
@Szym3kSzym3k:

Natomiast jeżeli na zewnątrz temperatura spadnie to i tak będę musiał iść do kotłowni żeby ustawić zawór 4-drogowyvna wyższa wartość


@Szym3kSzym3k: to od razu podnieść temperaturę na zaworze 4-drogowym, bo jak będzie za ciepło to głowice się przymkną, a jak za zimno to otworzą. Ot i cała filozofia.
  • Odpowiedz
@Szym3kSzym3k: nie będzie szło bo jak się przymkną termostaty to robi się mniejszy obieg i piec mniej pali by nie przekroczyć zadanej temperatury. Ogólnie chłopie to masz piec z czujnikiem pogody zapewne z dobrym sterownikiem i termostaty a zachowujesz się jak chłop ze wsi co całe życie chodził łopatować do pieca i tylko kręci zaworami i klapkami. Weż fachowca od kotłów, niech ci porządnie ustawi wszystko (pętlę histerezy w sterowniku)
  • Odpowiedz