Wpis z mikrobloga

Kilka pytań odnośnie drukarek 3d na żywicę. Czy takie drukarki są głośne? Wiem, że po wydrukuj potrzebna jest kąpiel w alkoholu oraz utwardzenie - czy da się to zrobić jakimś tanim sposobem, tak żeby nie kupować drogich wielkich maszynek (nie mam za dużo miejsca w mieszkaniu).
#druk3d
CleMenS - Kilka pytań odnośnie drukarek 3d na żywicę. Czy takie drukarki są głośne? W...

źródło: SCR-20240122-rtfw

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@CleMenS głośne o tyle że wentylator chlodzacy matrycę ledow UV pod ekranem - szumi trochę. Napęd osi Z stolika jest w zasadzie bezszelestny jeśli jest to sprawne.
  • Odpowiedz
Wiem, że po wydrukuj potrzebna jest kąpiel w alkoholu oraz utwardzenie - czy da się to zrobić jakimś tanim sposobem, tak żeby nie kupować drogich wielkich maszynek


@CleMenS:

pojemnik spozywczy na lkohol i plukanie oraz miejsce na balkonie na utwardzanie :D
  • Odpowiedz
A Wy wszyscy tak naprawdę żywicą się w domu bawicie i nawet o konieczności posiadania wyciągu kolegi nie poinformujecie? Kurka, ja wiem, że nie śmierdzi jak się odpowiednią żywicę wybierze, ale ona jest nadal w cholerę toksyczna.
  • Odpowiedz
Czy takie drukarki są głośne?


@CleMenS: Ciche nie są, słyszysz wentylator, odrywanie od folii i sam ruch osi. Głośne też nie są zbytnio, przy FDM to jednak bardziej znośny dźwięk.

żeby nie kupować drogich wielkich maszynek


No alternatywą przynajmniej przy utwardzaniu jest wystawianie na słońce (którego akurat za dużo w zimę nie ma), więc tak średnio. Mycie ręczne jest oczywiście możliwe, ale coś czuje, że szybko Ci się znudzi zabawa, kiedy
  • Odpowiedz
@CleMenS: jak chcesz w nocy przy łóżku to nie radzę, opary żywicy są toksyczne, jeśli upierasz sie na DIY to do mycia w alkoholu starczy duży zamykany szczelnie pojemnik z alkoholem (coby zminimalizować straty przez odparowanie) ponoć można go odświeżyć utwardzając rozpuszczoną żywicę UV i potem przefiltrowując: https://www.propsandarmor.com/3d-printing/how-to-clean-and-reuse-the-alcohol-bath-for-a-resin-3d-printer/, utwardzanie uv najprędzej bym załatwił pojemnikiem odblaskowym w środku (duża metalowa puszka, wiadro?) i ledami UV na taśmie: https://www.youtube.com/watch?v=8QN8wB5F2oA
  • Odpowiedz
a drukarki na filament jak bardzo są głośne? Dałoby zasnąć jakby pracowała pokój obok?


@CleMenS:

zalezy od drukarki :)

Ja moge spac i metr od wlaczonej drukarki :))

Wentylatory hałasują i silniki hałasują.


@matiJ:

szum jako taki, to najmniejszy problem :)
  • Odpowiedz