Wpis z mikrobloga

#elektronika
Pali mosfeta, co zrobić, żeby go zabezpieczyć, a jednocześnie nie zmniejszyć iskry na cewce zapłonowej. Układ zasilany jest z około 7V. Wydaje mi się, że przy odłączaniu cewki indukuje się wysokie napięcie i pali tranzystor. I czy potrzebna jest ta zewnętrzna dioda skoro w tranzystorze jest wbudowana?
Zgryd - #elektronika 
Pali mosfeta, co zrobić, żeby go zabezpieczyć, a jednocześnie n...

źródło: Zrzut ekranu 2024-01-22 124631

Pobierz
  • 11
I czy potrzebna jest ta zewnętrzna dioda skoro w tranzystorze jest wbudowana?


@Zgryd: zamiast zwykłej diody równolegle do trazystora daj transil na napięcie mniejsze niż max dopuszczalne (Uds max).
Możesz też dać diodę równolegle do cewki, ale to spowoduje, że prąd będzie powoli zanikał w cewce, wolniej będzie się zmieniało pole magnetyczne i iskry będą słabsze.
  • 0
@zetisdead: aaa pomyliło mi się bo tam wyżej ktoś napisał

daj diodę między fetem a cewką.

to to ja rozumiem i właśnie nie chcę żeby była mniejsza energia iskry. Ludziom ponoć układ z mojego schematu działa, a u mnie spalił się mosfet (zwarcie G-S).
Ludziom ponoć układ z mojego schematu działa, a u mnie spalił się mosfet (zwarcie G-S).


@Zgryd: może opalasz to na sucho bez świecy i energia nie ma gdzie uciec, więc na drenie pojawia się napięcie przekraczające 500V. Tranzystor pali się od razu, czy po pewnym czasie?
  • 0
@zetisdead: akurat jak się spalił to była świeca, popykałem trochę i za którymś razem się spalił. Zaraz jeszcze popróbuje z innym mosfetem bo znalazłem jakiś na wyższe napięcie z zasilacza od pcta. No i spróbuje zamiast diody dać transil bo mam jakiś na 150V i odpale ruski oscyloskop podejrzeć co tam się dzieje.