Wpis z mikrobloga

Myślę nad zautomatyzowaniem w #homeassistant ogrzewania mieszkania.
Ktoś może liczył ile trwa taki zwrot z nakładu? 6 kontrolerów to koszt 800 zł.
W planach miałem zmianę temperatury w zakresie ~18C w nocy (22:00 - 5:00), a od 5:00 grzanie do 20C/21C.

Mieszkanie to około 70m na parterze.
  • 13
@b4q: To jest dobre pytanie czy się zwróci. Takie moje luźne obserwacje (ale w domu na więcej powierzchni mieszkalnej) są takie, że po obniżeniu temperatury potrzeba znaczne spore ilości energii, żeby wygrzać na nowo do zadanej. Różnica pomiędzy utrzymaniem temperatury a obniżeniem i potem podniesieniem jeśli w ogóle jest to jest niewielka (w dobowym cyklu).

Co innego jak wyjeżdżasz na tydzień, ustawiasz 18C i na powrót podnosisz.
@b4q: Obniż ręcznie temperaturę wg założeń przez parę dni, to zobaczysz. Najprawdopodobniej zaoszczędzisz jakieś nie warte uwagi grosze. Popatrz raczej na to z punktu widzenia twoich zainteresowań albo poprawy komfortu. Jak masz dobrze zaizolowany dom, to nie licz na to, że ci szybko spadnie temperatura.
via Wykop
  • 0
@mirekwirek: Do HA zaprzągłem jakiegoś poleasingowego thinkpada (mini tower), pobór prądu to około 20W, co na miesiąc kosztuje 9 zł (nie uwzględniając tańszego prądu w nocy [G12 - Tauron]). Także część rzeczy już mam zautomatyzowane i stąd powstała myśl o tym ogrzewaniu.
Do HA zaprzągłem jakiegoś poleasingowego thinkpada


@b4q: Pytanie czy ten Thinkpad tylko ma być to "oszczędności" na ogrzewaniu, bo te 9 zł na PC to może być więcej niż oszczędność z obniżenia temperatury :)
@b4q: tu chłopaki sugerują, że nie zrobisz oszczędności -> z tym się kłócić nie będę, bo w sumie nie wiem

ale wiem, że sam tak ostatnio kombinuję z powodu po prostu komfortu:
* chcę mieć temperaturę w pokoju niższą w nocy dla lepszej jakości snu
* jednocześnie chcę się budzić w ciepełku
* stąd wczoraj właśnie zautomatyzowałem termostat kaloryfera w HomeAssistant ;)
* do tego jeszcze zjaśnia mi światła: więc budzę
@b4q to ci sie nie zrwoci nigdy. Po prostu poprawisz sobie komfort cieplny ale o oszczednosciach zapomnij. Woem co pisze. 134m2 here i regulacja w kazdym pokoju indywidualna. Wczesniej mialem tak ze w jednym za cieplo w drugim za zimno. Teraz mam spokoj ale oszczednosci zerowe.
@b4q: Działam ze sterowaniem ogrzezwaniem za pomoca HA w mieszkaniu 86m2 (dra poziomy). Ogrzewane za pomoca logotermy. Wyrzuciłem sterownik Siemens i podpiąłem sobie ESP8266 (ESP Home) z 2 przekaźnikami (załączanie siłownika z logotermy i pompy cyrkulacyjnej) oraz ds18b20 w stalowej rurce - pomiar temp. właśnie w salone.

Testowałem różne scenariusze:
stała tempaeratuar w ciągu doby,
w ciągu dnia 20,3 a nocą 19,
w ciągu dnia 20,3, noca 19 a w czasie
@b4q: mam w mieszkaniu netatmo - słabe bo całkowicie zależne od chmury, ale mogę powiedzieć jedną pozytywną rzecz: logika tego kiedy grzać a kiedy nie to mistrzostwo i wykracza daleko poza proste reguły "grzej do x stopni". Nie potrafiłbym napisać czegoś podobnego choćbyś mi za to proponował metr kawalerki w centrum :D

System sam wie kiedy napierdzielać mocno, a kiedy tylko raz na jakiś czas odkręcić na kilkadziesiąt sekund i przestać.
@b4q zależy jak wysoko wyceniasz swój komfort, bo takich realnych oszczędności z tego nie będzie. To co "zaoszczędzisz" w nocy, wydasz w ciągu dnia ładując energią dom, aby uzyskać 20 st.C
@b4q: Jak już ci wielu pisało - energetycznie w cyklu dobowym nie zaobserwujesz większych różnic. zmienia się za to mocno komfort - zwłaszcza jak połączysz to z dodatkowymi czujnikami temperatury.

Jakieś większe różnice zaobserwujesz jak często wyjeżdżasz na kilka dni, plus wygoda że przed powrotem zdalnie ustawisz sobie ciepełko i wchodzisz do ogrzanego mieszkanka.