Wpis z mikrobloga

Znajomy się mnie pyta o pomoc a na automatach/mechanicznych to ja się znam jak świnia na niebie (bojówka Casio here XD) więc może tutaj zapytam. Chodzi o mechanizm Sellita SW200-1. Kolega znalazł 2 przeczące sobie instrukcje. Jedna mówi o kręceniu koronką zgodnie z ruchem wskazówek zegara a druga przeciwnie do. Chodzi o ustawienie daty (pozycja 2 koronki).
Ma ktoś może jakiś zegarek z tym mechanizmem i rozstrzygnie spór? Próbowałem googlować pod hasłami sw200-1 manual, how to set time and date, polskie odpowiedniki też i nic. Na stronie sellity jest cały rozkład mechanizmu, czym smarować etc. ale odpowiedzi na pytanie nie znalazłem.
Z góry dzięki.
#zegarki
  • 10
  • Odpowiedz
@WhiteRower: mam kilka takich, ale z glowy nie podam... Niech kreci i tyle. W jedna strone bedzie przeskakiwac data, w druga bedzie sie krecic luzno. Jedyne co, to trzeba uwazac, zeby zegarek nie pokazywal godzin miedzy 10 a 2 w trakcie ustawiania. Ja zawsze ustawiam zrzucajac najpierw godzine na okolice 6, potem przesuwam date na dzien wczesniej niz powinna wskazywac, a nastepnie krece znowu godzina tak, zeby przeszla przez polnoc (przestawiajac
  • Odpowiedz
@WhiteRower: Nie ma w tym mechaniźmie szybkiego przesuwu daty ( w drugim położeniu koronki)? Nigdy nie powinno się cofać wskazówek zegarka na zmianie daty. W ten sposób można perfekcyjnie uszkodzić mechanizm. Poza tym w większości mechanizmów data nigdy się nie cofnie, będzie po prostu przeskakiwać na tę samą datę. Zasada jest prosta: ustaw zegarek na godzinę 7, taki układ wskazówek jest neutralny dla mechanizmu. Potem w drugim położeniu koronki ustawiasz datę
  • Odpowiedz
@WhiteRower: Bazowa sw200 ma tylko dzień miesiąca, więc powinna zmieniać datę przy kręceniu w jedną stronę, a w drugą nic nie robić, przy czym kręcenie w stronę, która nie zmienia daty nie jest niebezpieczne dla mechanizmu. W moim zegarku z powermatikiem, który jest kolejną wersją 2824-2, której z kolei klonem jest sw200 data przestawia się przy kręceniu w prawo, czyli do przodu. Co prawda są mechanizmy, które mają dwukierunkową zmianę daty,
  • Odpowiedz
  • 0
@WhiteRower ja uważam że nie po to zegarek kręci wskazówkami zgodnie z ich naturalnym ruchem by kręcić nimi mechanicznie w drugą stronę. Dla zasady nawet kwarce kręcę w prawo
  • Odpowiedz