Wpis z mikrobloga

“ Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył! ”

"Głos Pana" S. Lem
#lem
  • 41
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: całą fizyka, chemia, biologia jest niesamowita i w miarę poznawania ich reguł zawsze mnie fascynowało jak to jest "pomyślane". Oczywiście wiem, że to żaden inteligentny projekt, ale nie mogę się zgodzić, że konstrukcja wszechświata jest fatalna. W zestawieniu z innymi cytatami pana Lema, bardziej skłonny jestem wierzyć, że on po prostu nie lubił tego co ludzie stworzyli, ale to już wina ludzi, a nie potencjalnego inteligentnego stwórcy.
  • Odpowiedz
  • 0
@Precypitat:

a nie potencjalnego inteligentnego stwórcy.


Imho gdyby projekt był 'inteligentny" to raczej by nie umieścił obok/integrował "dróg rodnych" z wydalniczymi:)

Edit: No i "świat" to w tym cytacie to nie "wszechświat" bo on jest w sumie fajnie "zrobiony" :)
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: to jeszcze jak cie moge, ale np. drogi pokarmowe skrzyżowane z oddechowymi to już kwestia życia i śmierci. Ale poza takimi "glitchami" świat działa niesamowicie, zwłaszcza na tym najmniejszym poziomie. Niemniej można się zgodzić, że życie i ewolucja są nieco chaotyczne, ale cóż, wiadomo że im bardziej rośnie złożoność, tym więcej fuckupów występuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
to już wina ludzi, a nie potencjalnego inteligentnego stwórcy.


@Precypitat: zakładając istnieje tego potencjalnego stwórcy, to jego winą jest stworzenie ludzi w taki sposób, ergo, to co robią ludzie to jego wina - bo tak zostali stworzeni.
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: ale ja nie mówię, że coś ma być ok czy nie ok, to prywatna opinia pana Lema :P dla mnie po prostu piękno i złożoność (wszech)świata są na tyle duże, że nie miałbym problemu z ideą deistyczną, boga-zegarmistrza, który ustawił jakieś sensowne warunki początkowe, które się realizują w taki czy inny (czasem gorszy) sposób. Po prostu nie zgadzam się z częścią cytatu o "tak fatalnie" zaprojektowanym wszechświecie, bo ja się
  • Odpowiedz
  • 2
@Precypitat: W tym cytacie, zdecydowanie należy "świat" oddzielić od "Wszechświata" i zdefiniować "świat" jako "ludzką cywilizacje", bo tylko "ona", a w tym Lem, w ogóle, może takie "oceny" - "prokurować" :))*

*sporządzać coś, zwykle jakieś dokumenty, w sposób nieuczciwy, dostosowując je do określonych potrzeb».:)
  • Odpowiedz
W zestawieniu z innymi cytatami pana Lema, bardziej skłonny jestem wierzyć, że on po prostu nie lubił tego co ludzie stworzyli, ale to już wina ludzi


@Marek_Tempe: no to mam takie samo zdanie, wynika z tego ( ͡° ͜ʖ ͡°) albo co najmniej zbliżone
  • Odpowiedz
to jego winą jest stworzenie ludzi w taki sposób


@Przegrywek123: no a jak sobie wyobrażasz istotę z wolną wolą, która nie będzie zdolna czynić zła?

Albo osobę potrafiącą kochać ale nie zdolną do nienawiści?

Albo osobę zdolną do poświęcenia własnego życia ale niezdolną do przemocy?
  • Odpowiedz