Wpis z mikrobloga

#gielda #etf

Ludki jak się kupuje ETF z konta EUR, gdzie sam etf ma walutę nominalną też EUR, ale ETF posiada głównie assety amerykańskie to na jakiej zasadzie odbywa się przewalutowanie z EUR na USD wewnątrz etfa? Płaci się coś za to? Bo jeżeli tak to lepiej po prostu kupować odpowiednik etfa w USD z konta w USD też, prawda?
  • 6
@#!$%@?: nie ma znaczenia, chyba że waluta egzotyczna lub aktywa funduszu bardzo małe.
Jednostek uczestnictwa nie kupujesz od funduszu bezpośrednio ale od authorized #!$%@?. Oni kupują akcje, które wchodzą w skład funduszu i wymieniają je z funduszem za nowe jednostki uczestnictwa. To już ich problem, jaki zrobić przewalutowanie. Generalnie to są drobne koszty i rozsmarowane są w spreadzie.
@#!$%@?: Dużo etfów ma parę wersji w różnych walutach. Dla przykładu masz IUIT w USD lub QDVE w euro. Oba to etfy blackrocka na dokładnie te same akcje amerykańskie. Jak masz konto w euro to kupujesz ten nominowany w euro, w przeciwnym razie zapłacisz prowizje za przewalutowanie przed kupnem
@Misiek636r: ETFy to tylko i wyłącznie DCA (tu się te nowe plany inwestycyjne z xtb świetnie sprawdzają, ustawić automat co 1 dzień albo raz w tygodniu i tylko dorzucać kasę), ale jak chcesz rzeczywiście wypłacić tą kasę za 3 lata to musisz się liczyć z ryzykiem jakiejś dużej korekty, nikt nie przewidzi przyszłości. Osobiście nie inwestuję w etfy, tylko sam dobieram sobie firmy z USA. Obligacje to dla mnie tak niski
@Croni Co to znaczy DCA? Wcześniej utopiłem trochę na mabionie i mercatorze i dałem sobie spokój na 2 lata z gpw, a tylko tam próbowałem. Teraz bezpiecznie Orlen dobrany do tego co kiedyś bo była spoko dywidenda, a kurs niski. Właśnie zauważyłem te plany inwestycyjne XTB, to działa tak, ze co X dni kupuje pakiety? I zastanawia mnie tu kurs dolara, bo kupuje za zł czy mam otworzyć jakieś konto walutowe w
@Misiek636r: DCA - dollar cost averaging, w skrócie mówiąc jest to kupowanie w równych ilościach w takich samych odstępach czasu. Jak chcesz etfy na amerykańskie akcje to lepiej załóż konto walutowe w euro (większy wybór etfów na xtb). Euro musisz sam zakupić na jakimś walutomacie czy gdzieś, na szczęście euro nie waha się aż tak bardzo do PLN, więc prawie każda pora jest dobra. ETFy nominowane w euro przewalutują Ci na