Wpis z mikrobloga

Mam #seat ibiza z 2018 kj1 z silnikiem 1.0 tgi (ea211), 3 cylindry. Nabite prawie 140 000 km, i mimo tego że silnik działa idealnie uważam że powinno się w nim po raz pierwszy w końcu zmienić pasek rozrządu.

No i tu pojawia się challenge, ponieważ nie wiem czy razem z wymianą paska powinno się również wymienić pompę wody, która nie znajduje się po stronie paska (jest to osobny element po innej stronie silnika).
Co robić? Dwóch mechaników stwierdziło, że zrobią bo po prostu się zapytałem czy mogą wymienić. Dwóch innych twierdzi że nie ma potrzeby jeśli nie ma wycieków.

Co robić? Mieszkam w skandynawii, panują tu temperatury -25 stopni, pojawiały się artykuły na internecie że lokalni mechanicy zaobserwowali przedwczesną wzmożoną usterkę pękających pasków rozrządu w autach klientów.

#mechanikasamochodowa
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@misiek735: o ile pamiętam pompa wody ma tam osobny napęd z własnej rolki więc nie ma sensu do niej zaglądać bez potrzeby, zresztą ma dość komfortowe warunki pracy bo rusza dopiero jak temperatura dojdzie do 90 stopni
  • Odpowiedz
@misiek735: 200kkm to według serwisówki moment w którym do paska trzeba zajrzeć. Następnie co 30kkm w tym silniku.

By wyjechać z pompą wody trzeba zdjąć rozrząd, składając wszystko do kupy można wjechać z nowym. Teoretycznie raz napięty napinacz już nigdy drugi raz nie powinien być napinany.
  • Odpowiedz
  • 0
@trzaichlac69 według serwisówki co 210 000, ale wszyscy piszą że to o wiele za dużo. Na youtubie widziałem filmiki z analizy tego silnika i mówią o interwale 90 000 km lub 5 lat. Auto ma teraz 6 lat i tak jak wspominałem prawie 140 000.

Te 300 euro za wymianę mnie aż tak bardzo nie obciąży a na pewno będę spać spokojniej.

Co do pompy wody, tak jak wspominali, nie jest
  • Odpowiedz
@misiek735: z racji naprężenia jakie pasek pompy może wykonać przy jej montażu jak i zmienną fazę rozrządu jaka występuje w tym silniku, rozrząd trzeba zblokować na blokady.

W tym tygodniu, widziałem rozrząd w tym silniku w aucie z pizzerii po 10 latach i 265kkm przebiegu.
Prezentował się nadwyraz dobrze. Podejrzewam, że skończy się silnik najpierw lub sama pompa wody.

Dla świętego spokoju czy tam czystej głowy warto wymienić. Nie zapomnij
  • Odpowiedz