Wpis z mikrobloga

@yungdupa: standardowym sposobem tworzenia gui w języku python jest moduł tkinter, który generuje kod w języku tcl, ktory to następnie po przepuszczeniu przez interpreter, wywołuje funkcje systemowe w celu narysowania gui. i to jest jedyne znane mi współczesne zastosowanie języka tcl. swoja drogą uważam, że to, że python jest aktualnie tak popularny uważam za największą pomyłkę IT odkąd tą branża istnieje.
  • Odpowiedz
  • 2
@ly000: w sumie też widziałem że dużo programów wykorzystywanych do projektowania układów scalonych (m.in. historyczny już Magic VLSI z którym miałem okazję się zetknąć na uczelni i który został napisany przez twórcę języka tcl) i to często programów wykorzystywanych i napisanych przez poważne firmy zajmujące się elektroniką (Synopsys, Cadence, Antmicro) jest albo napisane w tcl albo wykorzystuje tcl jako język komend
  • Odpowiedz
@zibizz1: to jak porównywać dżumę do cholery. zaryzykuje, że w pythonie jest jednak większy śmietnik. popularność js wynika z przeglądarek internetowych, gdzie nie ma innego wyboru, natomiast pythona z czego? chyba z tego, że muchy ciągnie do gówna.
  • Odpowiedz
@yungdupa: pisało się w tcl skrypty do botów ircowych. Coś mi świta że mogłem też popełnić w nim jakieś skrypty do interakcji z firebirdem.

Wydaje mi się że był też wykorzystywany w grach do skryptowania, jakimś jednym znanym fps, ale nie wiem którym.
Cisco tez pozwalało na używanie tcl w swoich switchach, ale nie wiem do czego.

Teraz podobną rolę pełni lua.
  • Odpowiedz
@yungdupa: Kilka lat temu spotkałem się ze dużą ilością skryptów do optymalizacji sieci pod wzgledem opoznien napisanych w TCL. Uruchamiane były na routerach CISCO. Infrastruktura należała do dużego hinduskiego operatora sieciowego.
  • Odpowiedz
@yungdupa: kiedyś losowo zadzwonili do mnie z jednej kontraktorni czy bym nie chciał w tym robić, poczytałem chwilę, doszedłem do wniosku że to jakieś legacy gówno ale jak hajs się będzie zgadzał to ok, czemu nie. Wysłałem typowi który do mnie dzwonił pytanie o widełki by mieć pewność że to nie jest jakaś super oferta 3k netto bo już miałem doświadczenia z czymś takim (również legacy gówno). Typ się strasznie obruszył
  • Odpowiedz
  • 0
doszedłem do wniosku że to jakieś legacy gówno ale jak hajs się będzie zgadzał to ok, czemu nie


@spajdermen: jak mniemam masz nieco doświadczenia w zajmowaniu się takimi wiekowymi czy "nietypowymi" językami? to musi być de facto nauka sporej ilości rzeczy od nowa, szczegolnie że spora część starszych języków ma składnię nieco inną niż ta uformowana przez C (jak np. Ada, Fortran, Pascal) i ja na przykład zaczynając przygodę z programowaniem
  • Odpowiedz
@yungdupa: nie mam aż tak dużo doświadczenia, po prostu był to sposób dzięki któremu wbiłem się do branży. Starałem się uciec z tego ASAP bo siedzenie w czymś takim bez doświadczenia w nowszych technologiach to trochę samobój jeżeli chodzi o karierę, a oferty jakieś super nie są. Sam telefon był z firmy do której kiedyś aplikowałem na .NET developera.
Pascala przerabiałem w gimbazie i nie pamiętam z tego nic, a zawodowo
  • Odpowiedz
  • 0
@spajdermen: rozumiem, ja osobiście jestem elektronikiem z wykształcenia i zawodu przez co programowanie akurat nigdy nie było jakąś moją wielką pasją, po prostu umiem tyle ile muszę umieć i raczej w niskopoziomowych językach typu C, część tych mniej typowych języków (jak np. Ada na którym wzorowana jest składnia VHDLa) jest wykorzystywane w moim sektorze więc się pytam
  • Odpowiedz